מתן כהנא
מתן כהנא צילום: ערוץ 7

שר הדתות מתן כהנא (ימינה) בדק אפשרות לערוך מחקר תדמית ופולאריות, ולקבל מהכנסת את המימון לביצוע הסקר.

יועצו של שר הדתות פנה לחשבות הכנסת בבקשה לקבל מימון מתקציב "הקשר עם הבוחר" עבור סקר שיבדוק איך נתפסת בציבור פעילותו של השר כהנא, מה חושבים הישראלים על הנושאים שבהם עוסק השר ואיך הם מדרגים אותו ביחס לשאר חברי הכנסת והשרים.

עלות של מחקר תדמית שכזה היא בין 15 ל-40 אלף שקלים. המימון אושר על ידי הכנסת אבל בסופו של דבר החליטו בלשכת כהנא שלא להזמין את המחקר.

אורן הניג, מנכ"ל מרכז ליב"ה אמר בתגובה כי "מוטב שהשר כהנא יעשה בדיקה ומחקר כיצד ההיסטוריה תשפוט אותו, האם כאחד שגרם לקעקע את הזהות היהודית, והביא להתבוללות ולקרע בעם או כאחד שחיזק את הזהות היהודית במדינה וגרם לקידוש השם. זה הזמן לחזור בתשובה ולחדול מהרס הדת ההמוני. כהנא, שחרר את הכותל, הכשרות והגיור, אל תפלג את העם, אל תקרע את היהדות".

הרב לאו על ההתנגדות למינוי הרב בניהו ברונר לראש מערך הגיור כיכר השבת

בתוך כך, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו תקף היום (ד') את החלטת שר הדתות מתן כהנא למנות את הרב בניהו ברונר לראש מערך הגיור וטען כי מדובר במהלך לא הגיוני הנוגד כללי מנהל תקין.

"ראש מערך גיור אינו מנהל מערך גיור. ראש מערך גיור, על פי החלטות הממשלה, אמור לוודא וליישם את ההנחיות ההלכתיות של נשיא בית הדין הגדול. זה התפקיד שלו. כלומר, ראש מערך גיור אמור להיות שליח שלי וליישם את המדיניות שלי", הסביר הרב בראיון לאתר החרדי 'כיכר השבת'.

"זה נשמע לך הגיוני שממנים לך מישהו שאולי יש לו אג'נדות אחרות, מחשבות אחרות? זה לא עניין אישי. אני מתפלא על אלו שמינו אותו. יותר מזה אני מתפלא עליו. אדם אמור להיות שליח שלי, ליישם את הקו ההלכתי שלי, והוא עושה את זה בלי לשאול אותי לפני כן, לשמוע מהי דעתי, מהן ההנחיות שלי. זה נשמע לי קצת לא הגיוני, קצת לא סביר, רחוק ממנהל תקין".

לדברי הרב לאו, הוא יתפנה מעיסוקיו כדי שיוכל לעבור על כל תיק גיור שיועלה על שולחנו. "לצערי אני מוכרח לומר בכאב גדול, למרות שלא שחסרה לי עבודה - מונחים לי על השולחן תיקי ממזרות מחיפה ומבאר שבע ואני צריך ללמוד ולהכריע בהם - אבל אין ברירה, לקחתי אחריות וכל תיק במערך הגיור יצטרך לבוא לכאן לשולחן, ונוודא שהוא התנהל על פי ההנחיות שביקשתי, הוריתי והנחתי, ואם זה לא יהיה כך - לא נחתום".