אוהדי בית"ר (ארכיון)
אוהדי בית"ר (ארכיון) צילום: פלאש 90

דין לבית"ר ודין לכל השאר? אם לא מספיקות הצרות הכלכליות והמקצועיות של בית"ר ירושלים שנמצאת כפסע מפירוק וירידת ליגה, היום (רביעי) ספגה זו עונש קשה במיוחד מבית הדין של ההתאחדות לכדורגל.

הירושלמים עמדו לדין על שלושה מקרים שונים של התפרעויות אוהדים, במשחקים נגד מ.ס. אשדוד, מכבי חיפה ועירוני קרית שמונה, ובכל זאת נדמה כי בית הדין החמיר יתר על המידה עם הירושלמים, בטח לאור מצבה הכלכלי הקשה בו היא נמצאת נוכח העובדה כי הבעלים שלה משה חוגג אינו מוכן להשקיע עוד כסף מצד אחד ומצד שני לא מוכן לשחרר ולעזוב.

בדיון, אמר עורך הדין של המועדון הירושלמי כי המצוקה הכלכלית היא שגרמה בין היתר לכך שלא הצליחו להגיע למתפרעים, כאשר בניגוד לעבר ובעקבות הקשיים הכלכליים, לקבוצה אין אפשרות לשגר צוותי אבטחה מטעמה למשחקי חוץ.

עם זאת, דיין בית הדין של ההתאחדות לכדורגל, עו"ד ישראל שמעוני אמר כי העונשים הרבים שספגה הקבוצה לאורך העונה כולה אינם משיגים את אפקט ההרתעה ואמר כי "בית הדין לא יכול לשבת בחיבוק ידיים לנוכח תופעות אלה".

הדיין שמעוני פסק עונש קשה נגד הקבוצה הירושלמית כשהודיע על קנס בסך של 25 אלף שקל לחובתה ובנוסף משחק ביתי ללא קהל, דבר שיפגע כלכלית כאשר בית"ר תפסיד את מעט ההכנסה שהיא חייבת בשביל להצליח להימנע מפירוק. למעשה, החלטתו של הדיין שמעוני עלולה להביא לפירוק בית"ר ונדמה כי בעוד קבוצות רבות מקבלות יחסית עונשים קלים, עם בית"ר היד על הדופק, דווקא בזמן שזו הייתה צריכה התחשבות גדולה לפנים משורת הדין לנוכח מצבה הכלכלי הקשה.בבית"ר ירושלים הגיבו לפסק הדין כשאמרו כי יערערו על פסק הדין הקשה: "ביתר ירושלים רואה בחומרה את הענישה הקשה של בית הדין הערב. אין קבוצה שנלחמת בצורה כל כך חריפה ונחושה בתופעת ההתפרעויות במגרשים ובית הדין שוב מחליט להקל ראש בנדון.

קבוצות נענשות על תנאי, שלעיתים גם לא מופעל בעוד שאנחנו מוצאים את עצמנו סופגים שוב ושוב עונשים לא מידתיים ותמוהים. את התופעה הנחושה יש לחסל באמצעות חוקים ותקנות לא על ידי בפגיעה בקבוצות. אנו נשקול את צעדנו הקרובים כדי שהצדק יעשה כלפי ביתר ירושלים".

גם אוהדי בית"ר ירושלים שכבר מזמן מאסו בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל וטוענים כי אלו מפלים אותם לרעה באופן קבוע, הגיבו בזעם לניתוק לדבריהם של בית הדין נוכח מצבה של הקבוצה.

בקבוצת האוהדים 'הרוב כבר לא דומם' מסרו כי "אנו מוחים ובזים לעונש שקבע בית הדין על הקבוצה. העונש מלמד כי את שופטי בית הדין לא מעניינת לא גזענות, לא התפרעות אוהדים ובטח שלא אלימות אוהדים. העונש שנפסק הינו רוח גבית לפורעים שמנסים להזיק לקבוצה, וענישה קולקטיבית לאוהדים המסורים.
אנו קוראים להתאחדות לכדורגל לעשות בדק בית וחשבון נפש בטרם יהיה מאוחר".

גם היריבה של בית"ר במשחק הליגה הקרוב ביום שני באצטדיון טדי, הפועל ת"א, נענשה בעונש קשה על ידי בית הדין של ההתאחדות לכדורגל, אך היה זה בשל התנהגות אלימה נוספת של אוהדיה שהפעילו עונש על תנאי שעמד כנגדם.

בעקבות התפרעות אוהדי הפועל פעם נוספת העונה, פסק דיין בית הדין שמעוני כי יציעים 4 ו-5, בהם יושבי ארגוני האוהדים של האדומים מת"א, ייסגרו למשחק אחד.

מוקדם יותר היום הודיעה הנהלת המועדון האדום מת"א כי שללה משישה אוהדים שתועדו כמתפרעים את כרטיסי המנויים שלהם, אך את דייני בית הדין של ההתאחדות לכדורגל זה לא קנה הפעם כשזה היה כבר מאוחר מדי עבור התל אביבים לטפל באלימות הגואה ביציעי אוהדיהם ולבית הדין לא נותרה כל ברירה אלא להפעיל את העונש שעמד כנגדם על תנאי.