ח"כ משה ארבל
ח"כ משה ארבל צילום: ערוץ 7


ח"כ משה ארבל (ש") התייחס הבוקר (ה') להפסד שספגה הקואליציה בחוק הגיוס וטען כי משמעותו הרחבת הסדקים בקואליציה.

"בסוף אנחנו ממתינים שממשלת הזדון הזו תעבור מן הארץ. המשמעות הפנים קואליציונית היא אדירה, מדובר על סדק שנוצר בתוך הקואליציה. החלטה של חברת כנסת לפעול על דעת עצמה בלי אישור הסיעה היא משמעותית", אמר בראיון לרדיו 'קול חי'.

לדבריו "זו הייתה הפתעה מוחלטת ואני בהחלט מברך על כישוריו של חברי ינון אזולאי שמסתבר בדיעבד מדבריה של ח"כ זועבי שגם לכבודו היא עשתה את זה".

ארבל הסביר: "בסוף זו דינאמיקה, זה מלמד על חוסר אמון בקואליציה וככל שהוא גובר יהיו עוד אנשים שירצו להתבטא עצמאית ואנחנו נפעל כדי שזה יחזור על עצמו".

בדבריו הסביר את ההתנגדות החרדית לחוק. "הנקודה המרכזית בחוק הזה שהיא אסון מבחינתנו – שנגמרה התקופה של ההכרה בלומדי התורה כזכאים לדיחוי ויצירת מכסות שמבקשות לגייס לצבא 55,500 בני ישיבות בעשור וחצי הקרובים.

"לגבי גיוס לצה"ל למי שלא תורתו אומנותו – אין לנו שום בעיה. הנקודה היא שקובעים מכסות בחקיקה ולא בהחלטת ממשלה שאומרות שלא משנה אם אתה לומד תורה, לא לומד – לא משנה – צריך להביא ראשים חרדים לצבא. זה פשוט לבוא לאנשים שלומדים תורה ולהגיד להם 'סגרו את הספר".

"מהרגע שחוקק חוק הגיוס היו עליו עתירות, חוק טל בזמנו לא נחקק על ידי אדם שלא מבין במשפטים – ניסח אותו אדם שהיה שופט עליון, השופט טל המנוח. מה שעשו כאן זו דרישה למחוק את הזהות של לומדי התורה. הבקשה הזו היא איוולת ומי שנתן החלטה נכונה בזמנו היה השופט גרוניס רק שלצערי הוא היה בדעת מיעוט".