אזהרת מסע
אזהרת מסע צילום: אוהד רומנו תמונת יחצ

הסדרה 'אזהרת מסע' היא לא חדשה. למעשה, היא שודרה לראשונה כבר לפני כמעט שנה, ב'HOT', אבל לא ממש הצליחה להותיר חותם בקהל הישראלי. חטופים, טרוריסטים והמון עמוס תמם זה לא רע, אבל גם לא מסעיר במיוחד. היינו שם, ראינו את זה.

אבל מסתבר שלא ישראלים היא דווקא כן עניינה, ומיד אחרי שהסדרה הישראלית-נורבגית עלתה לנטפליקס, בסוף 2021, היא תפסה את המקום הרביעי והמכובד ברשימת הסדרות הכי נצפות בעולם. הבאזז המחודש הפיח חיים גם בקהל הישראלי, ונכון לרגעים אלו 'אזהרת מסע' היא הסדרה השנייה הכי נצפית בנטפליקס ישראל .

במרכז הסדרה עומד סיפור חטיפתם של שלושה צעירים, שניים ישראלים ואחת נורווגית, בסיני על ידי ארגון דאעש. סיפור החטיפה, האולטימטום של החוטפים, הזמן שהולך ואוזל, מניעים את עלילת המתח לצד סודות ושקרים משפחתיים של הורי החטופים המשתפים פעולה למען הצלת ילדיהם כנגד כל הסיכויים.

נקודת החוזק של הסדרה, חוץ מעמוס תמם המצוין, היא הבחירה לקחת צעד אחורה. החוטפים והחטופים אכן מקבלים נתח לא מבוטל מזמן המסך, אך לכולם ברור שהם לא העניין כאן. אלכס, אמא של החטופה הנורבגית, ואריק (תמם), שר המודיעין הישראלי, הם המוקד כאן. 'אזהרת מסע' אולי מוגדרת כסדרת מתח ופעולה, אבל דווקא הסיפור האנושי שעומד במרכזה הוא זה שמצליח להותיר חותם. קרבות הירי במנהרות של חמאס כנראה פחות ייחרטו בזיכרונכם.

הבחירה להתמקד דווקא בשני אנשים אמנם מובנת, בכל זאת מדובר בעלילה שנפרשת על פני ארבע מדינות וצריכה איכשהו להצטמצם לעשרה פרקים של חצי שעה, ועדיין, חוסר ההתייחסות הגורף לכל מה שמסביב קצת צורם.

במשך תקופה יש שני אזרחים ישראלים ואזרחית נורבגית שחטופים בידי החמאס, ולמעט הבלחות מזעריות אנחנו לא שומעים אף אחד שמתייחס לזה. מה עם העיתונות? מה עם הממשל הנורבגי? והישראלי? להזכיר את ראש הממשלה רק בחצי משפט פה וחצי משפט שם זה לא אמין, כישראלים אנחנו מצפים שהוא יהיה מעורב בכל התהליך? ומה לגבי האו"ם? או הפגנות?

הבחירה להתפרש על פני מגוון כל כך נרחב של ארצות ושפות אמנם אחד בנתה את הסיפור, אבל היא גם זו שהקטינה אותו, כי בסוף התחושה היא שמשהו חסר והסיפור סטרילי מדי כי באף ארץ אנחנו לא חווים ומקבלים את התחושה האמיתית של כל מה שהתרחש.

תחושה שאיתה דווקא כן יצאו הצופים בסדרה היא רחמים, אבל לא רחמים על החטופים אלא על חלקת אלוהים קטנה שמופצצת לא הפסקה על ידי אנשים רעים. חלקת האלוהים המדוברת היא רצועת עזה, והאנשים הרעים הם, ובכן, אנחנו.

עזה של 'אזהרת מסע' היא עיר מלאה באנשים מסכנים ובתי חולים שמופצצים יום ולילה על ידי ישראל. למה? ככה. ירי רקטות? מנהרות טרור? פיגועי התאבדות? עשרות מיליוני הצופים של הסדרה בנטפליקס לא ישמעו על אלו, מה שייצרב להם בזיכרון יהיה התמונה של הקלגס היהודי מעקב אמבולנס עם ילדה פלסטינית בדרך לטיפול כימותרפיה.

הדו פרצופיות הזו מתגלה במלוא כיעורה דווקא בגלל שהסדרה לא מתביישת להפנות אצבע מאשימה כלפי טרוריסטים ולהציג את הפנים האמיתיות שלהם, אבל רק כל עוד מדובר בדעא"ש. מסתבר שיש טרוריסטים רעים וטרוריסטים טובים, וכנראה שכשזה מגיע ל'פלסטינים המסכנים' יוצרי הסדרה מעדיפים קצת לעגל פינות. בכל זאת, זה לא שחמאס רוצחים אירופאים או משהו, רק יהודים...

אז נכון, נחמד לראות את ישראל על המסך, ובניגוד ל'פגע וברח' של ליאור רז 'אזהרת מסע' גם עושה את זה טוב, אבל היא באופן די מובהק תופסת צד בסכסוך הישראלי-פלסטיני. ולא, זה לא הצד שלנו.