אבי בלוט
אבי בלוטצילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט סיפר בראיון רחב לעיתונאי בן כספית בעיתון מעריב למה החליט נתניהו להדיח את תא"ל אבי בלוט בפינוי עמונה ואיך איזנקוט עצמו בלם את המהלך.

"כשהייתי רמטכ"ל, התקשר לילה אחד המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, אבי בלוט, והודיע שראש הממשלה מורה לא לפנות מאחז בלתי חוקי שהיה מיועד לפינוי למחרת".

"מתברר שנתניהו חזר בלילה מברזיל, שמע מהמתנחלים שמפנים מאחז בבוקר ונתן הוראה לעצור. המזכ"ץ בלוט התקשר לרל"ש שלי, ואמר לו שיש הנחיית ראש ממשלה. הרל"ש אומר לו: תקשיב, אתה מכיר את הרמטכ"ל. פלישה טרייה למקרקעין זה עניין של המח"ט בשטח, לא של הדרג המדיני. אתם רוצים לשנות את זה? תוציאו הנחיה כתובה ואחר כך אני אעיר את הרמטכ"ל".

איך זה נגמר? “בלוט אמר: עזוב, אל תעיר את הרמטכ"ל, אני אשלח לך הנחיה כתובה בבוקר. בבוקר, המאחז היה כבר מפונה. נתניהו הגיע למשרד, שמע את זה, קרא לבלוט ואמר לו לאסוף את הדברים ולעזוב את התפקיד כאן ועכשיו. ראש הסגל יואב הורוביץ התקשר אלינו ואמר שהמזכ"ץ הודח, צריך למצוא חדש. אמרתי: רבותיי, מי שמדיח קצינים בצבא זה אני. הממשלה יכולה להדיח רק קצין אחד, וזה אני. אז אני אטפל בזה. עשיתי בירור והודעתי שהמזכיר הצבאי ממשיך, וכך היה. הוא השלים שלוש שנים והיום הוא מפקד איו"ש".