עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר
עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר צילום: שורת הדין

על פי דיווחים מארה"ב, בכוונת הממשל האמריקאי לפתוח מחדש את משרדי אש"ף בוושינגטון, לאחר שנסגרו ב-2018 בתקופתו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ.

בהבנה עמוקה של המציאות הפוליטית החדשה, מרשה לעצמה הרש"פ להתנות את פתיחת הקונסוליה בחסינות מוחלטת מפני תביעות של משפחות נפגעי הטרור הישראלים והאמריקאים, המגיעות לסכום של 655 מיליון דולר. למרבה האבסורד, דווקא ידידתנו הטובה ביותר מסכלת פיצויים לאותן משפחות אומללות, תחת לחץ הלובי הפלסטיני שהוביל גם לשינוי פסקי דין וחוק אמריקאי מפורש.

הדרישה הפלסטינית לחסינות לא מגיעה בחלל ריק. ב-2004 הגישו קורבנות אמריקנים מהאינתיפאדה השנייה תביעה לבית המשפט האמריקאי בטענה שהפיגועים שהתרחשו ב-2002 באוניברסיטה העברית וברחוב קינג ג'ורג' בירושלים, בוצעו בסיועם ובתמיכתם של אש"ף ואנשי הרשות הפלסטינית.

ב- 2015, לאחר 11 שנה של מאבק, קבע חבר מושבעים שהרשות הפלסטינית ואש"ף אחראים לסדרת הפיגועים, ופסק פיצוי של 655 מיליון דולר לקורבנות.

הרש"פ ערערה על פסק הדין בטענה שלבית משפט אמריקאי אין סמכות לנהל תביעה כנגדה, וערעורה התקבל. המשפחות שלא הסכימו בשום אופן לוותר,  החלו לקדם מול הקונגרס תיקון לחוק שיעניק לבית המשפט האמריקאי סמכות לדון בתביעות שכאלו. החוק "קידום הביטחון והצדק לקורבנות הטרור" חוקק, אך כפי שהדברים מסתמנים כעת, גם הוא לא יסייע להביא צדק למשפחות.

את ההתלבטות של הממשל האמריקאי בין רצונו להיטיב עם הפלשתינים לבין רצונו לשמור על החוק האמריקאי, פתר בית משפט פדרלי בניו יורק לפני כשבוע. בתביעה אחרת של קורבנות טרור כנגד הרשות הפלסטינית קבע בית המשפט, שסמכות מקומית היא עניין שבמשפט, ואיננה דבר שהקונגרס יכול להעניק בחוק. מכאן ניתן להסיק, כי הפלסטינים רשאים לפתוח משרד בוושינגטון, והם יהיו חסינים מפני התביעות כנגדם. הם לא ממהרים לעשות כן, כי יש עוד תביעות אחרות ברקע, ובכל מקרה פסיקה זו עדיין נתונה לערעור, ותגיע, כמו תמיד, עד בית המשפט העליון של ארה"ב.

הכדור חזר, איפוא, לידי הממשל האמריקאי. השיטה האמריקאית בנויה על לובים – כמה כסף אתה מגייס, וכמה תמיכה והשפעה ציבורית ביכולתך לספק לאנשי מפתח בבית הלבן ובקונגרס. הרשות הפלסטינית מבינה זאת היטב ושכרה את שירותי משרד Patton Boggs, הלובי השני בגודלו בארה"ב, שהרוויח בשנה האחרונה $17,430,000 מ-132 הלקוחות שלו. אותו משרד יושב היטב על הממשל האמריקאי ולא מרפה.

בזמן שמתבטאים בגלוי על הקשר בין הכסף וההשפעה מאחורי הלובי היהודי בוושינגטון, הלובי הפלסטיני מצליח מתחת לפני השטח לכופף את חוש הצדק האמריקאי כלפי נפגעי הטרור, ולנצל את המאמץ של ממשל ביידן לרצות את הפלסטינים ולעשות כמה שיותר "ההפך" מממשל טראמפ. וזוהי בדיוק הסיבה לתיקון הנוסף והאחרון לחוק שקבע כי הסיוע הכספי שמקבלים הפלסטינים מהממשל, עדיין לא מעניק לביהמ"ש האמריקאי סמכות לדון בתביעת משפחות נפגעי הטרור כנגדם.

אש"ף והרש"פ נמצאו אשמים, לאחר עינוי דין ממושך, כאחראים לפיגועים ולשפיכות דמים. אך מי היה מעלה על הדעת שדווקא הדמוקרטיה הגדולה בעולם תכופף את חוקיה שלה ותספק חסינות בגין מעשי טרור, ועוד למי שאין לה מעמד של מדינה.

לא פחות מרתיח היא התנהלותה של מדינת ישראל. הרשות הפלסטינית ואש"ף רוצים לחזור ולהינות מטובה של ארה"ב ולחדש את יחסיהם עימה, אך אין איש שיעמוד בממשלתנו הרחבה ויעמיד התניה ברורה לממשל ביידן - דרוש מהרש"פ לפרוע קודם את חובותיה לקורבנות הטרור שהשאירה מאחוריה.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר עומדת בראש ארגון שורת הדין, הנלחם בזירה המשפטית למען מדינת ישראל.