הראשון לציון הרב יצחק יוסף אמר אמש (מוצאי שבת) בשיעורו השבועי כי גם הכוח להתיר שעליו אמרו חז"ל כי הוא עדיף, צריך שיהא במסגרת ההלכה.

"מי לנו גדול ממרן זצ"ל שהיה לו כוחא דהיתרא", אמר הראשון לציון. "כמה מרן סבל מרבני בני ברק לפני שלושים ועשרים שנה, כמה הוא סבל מהם בגלל כוח דהיתרא שיש לו".

לדבריו, "אין כמו מרן בכוחא דהיתרא. מי התיר את כל העגונות במלחמת יום הכיפורים? 950 עגונות, מי התיר אותן? מי התיר את כל גיורי צה"ל, שרואים בזה בעיות קשות מאוד, מרן נכנס בעובי הקורה כדי להתיר. אבל הרבה דברים מרן אוסר. אין סוף. לא כל דבר כוחא דהיתרא נהיה מותר. אם אתה יכול במסגרת ההלכה, צמוד לפוסקים, להקל - אדרבה, כוחא דהיתרא עדיף".

בהמשך סיפר: "בחשוון תשל"ג (1972) הכתירו את הרב (הרב עובדיה יוסף, י"ג) לרב ראשי לישראל ועשו את ההכתרה במשכן הנשיא", סיפר הראשון לציון הרב יוסף. "אז היה הנשיא זלמן שזר וכל ראשי המדינה כולם היו שמה. הייתה הכתרה של שני הרבנים הראשיים".

לדבריו, "אז היה על הפרק האח והאחות, האחים לנגר, שהייתה בעיה של ממזרות. הרב גורן אז כתב פסק להתיר והרב בבית דין הגדול, כל בית הדין הגדול, הם אסרו והרב גורן התיר. היה וויכוח. באו ראשי השלטון בזמנו והתחילו לתת מוסר במעמד ההכתרה. יושבים כל ראשי השלטון, מועצת הרבנות, בית הדין הגדול, ונותנים מוסר לרב. תלמד מעמיתך, מהרב גורן, גם לך יהיה כוחא דהיתרא, נתנו לו מוסר. משה דיין אמר משפט ואני זוכר את זה עד היום. הוא אמר 'אותי לא מעניין איך תתיר, אני רוצה שורה תחתונה - תתיר'. ממש ככה".

הרב שלמה גורן זצ"ל
הרב שלמה גורן זצ"ל צילום: לע"מ

"דיברו דיברו. הרב ישב ושתק", סיפר. "אחרי שגמרו לדבר הרבנים הראשיים צריכים להשיב ברכה למברכיהם. הזמינו את הרב. איך שדיבר הוא זרק להם איזה בדיחה. ישב שמה אבא אבן, היה שר החוץ, ישב שם ליד גולדה מאיר, הוא נרדם, הרב גורן הרדים אותו. אז קמה גולדה מאיר העירה אותו. תקום תקום, זה מעניין. אז הוא התעורר. ואז הרב התחיל להסביר להם".

הרב עובדיה יוסף
הרב עובדיה יוסף צילום: פלאש 90