שלג בירושלים - פברואר 2021
שלג בירושלים - פברואר 2021 צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מרכז החיזוי "מטאו- טק", מפרסם תחזית עדכנית למערכת "אלפיס" הקרה והסוערת שנמצאת בדרכה אלינו.

מחר (רביעי) ייעשה גשום וסוער, תחילה בצפון הארץ ובמישור החוף. ירדו גשמים חזקים, מלווים בסופות רעמים וברד. קיים חשש להצפות ולשיטפונות במישור החוף, בשפלה ובנחלים. בנגב יהיה אביך ויתכנו סופות חול.

בחרמון תחל סופת שלגים שתתפשט בהדרגה גם לצפון הגולן. אחר הצהריים יחדור לארץ אוויר קר במיוחד, ושלג יחל לרדת בהרי הצפון מעל 700 מטר וייתכן אף נמוך מכך.

בשעות הערב השלג צפוי להתפשט גם להרי המרכז, שגובהם כ- 700 מטר, כולל ירושלים, ולהיערם על הקרקע. תתכן אף היערמות משמעותית. בלילה ייתכן שלג קל בהר הנגב.

ביום חמישי יהיה קר מאוד, בשעות הבוקר המוקדמות עדיין צפוי שלג קל בהרי הצפון והמרכז, לאחר מכן, יתחלף לגשם, למעט, בחרמון ובצפון הגולן. בשאר אזורי הארץ יוסיפו לרדת גשמים, במגמת החלשה. קיים חשש לשיטפונות ולהצפות.

ביום שישי הגשמים יתחזקו שוב, וירדו מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, מלווים מידי פעם בסופות רעמים. קיים חשש להצפות ולשיטפונות. בחרמון ירד שלג ויתכן גם בצפון הגולן. בשבת הגשמים יחלשו ויתמעטו, יוסיף להיות קר מהרגיל.

בתום הערכת מצב שקיימה עיריית ירושלים הערב (שלישי) בראשות ראש העיר, משה ליאון ומנכ"ל העירייה, איציק לארי הוחלט כי מחר יסתיימו הלימודים בעיר בשעה 15:00 בכל מערכת החינוך וגם עובדי העירייה יסיימו את עבודתם בשעה זו.

בעירייה ממליצים כי מי שלא צריך להיות בחוץ שיישאר קרוב לביתו משעות אחר הצהריים. על פי התחזיות מחר צפוי לרדת בעיר שלג שיגיע לגובה של עד 20 ס"מ.

גם במועצה האזורית שומרון נערכים לשלג שיירד במקומות הגבוהים, ביישובי גב ההר, יצהר והר ברכה וכן במגדלים.

ראש המועצה האזורית שומרון הנחה להיערך למתן מענה ביישובים לאירועי חירום ולתקלות חשמל. ראש המועצה יוסי דגן: "אנחנו נערכים למערכת חורפית קשה ולשלג בהרים הגבוהים, בגב ההר ומגדלים. אנחנו נמצאים בקשר עם הנהגות הישובים ועם כלל המערכות בהם נתיבי ישראל, חברת חשמל וכוחות הביטחון, צר לי שלמרות כל הדיבורים גם בחורף הזה ההתיישבות הצעירה עם אלפים רבים של תושבים בהם תינוקות וילדים יהיו ללא חשמל סדיר וללא חימום".

"אנחנו נערכים לעזור ולהקל גם על ההתיישבות הצעירה בחורף, אנחנו נערכים לעבור את הסופה בצורה בטוחה בטיחותית וכמובן לאחר הסופה אנחנו נערכים לארח את עשרות אלפי המטיילים כמו בכל שנה שיבואו להנות מהשלג בנופים עוצרי הנשימה של השומרון, חצי שעה מתל אביב", סיכם דגן.

בתוך כך, גם במועצה האזורית גוש עציון נערכים לשלג. חברת החשמל הציבה גנרטור בדרום מזרח הגוש ומחר יגיע צוות מטעמה לסיור באזור. במקביל, תפרוש חברת נתיבי ישראל כלי פינוי שלג במקומות המועדים על מנת לפתוח את הצירים שעשויים להחסם בשלג.

תלמידי מערכת החינוך בגוש קיבלו הודעה על קיצור יום הלימודים מחר, והוא יסתיים ב 13:15. הודעה בנוגע לקיום לימודים ביום חמישי תצא מאוחר יותר בהתאם להערכות ולהתקדמות הסופה. במועצה ממליצים לנהגים להקדים את הנסיעה על הצירים לשעות הצהריים על מנת להימנע מצירים חסומים ומצבים מסוכנים.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן אמר בישיבת ההכנה לשלג: "ירידת שלג בגוש עציון זהו אירוע מיוחד במועצה. אנו נערכים היטב לסופת אלפיס, בכדי שתושבי הגוש והמבקרים הרבים שיבואו לראות את המראה עוצר הנשימה של הרי גוש עציון מכוסים לבן, יוכלו לנוע בבטחה. אנו רואים בכך חשיבות רבה ונמלא את המשימות הנדרשות בכל הרצינות. הציבור מוזמן לבוא עם ילדיהם אלינו, לשחק בשלג וליהנות מחבל הארץ היפה הזה".

במועצה האזורית בנימין מצפים להגעת אלפי מבקרים במהלך יום חמישי שיבקשו להגיע ליישובים המושלגים. במועצה האזורית נערכים לא רק לאתגרי השלג הרגילים אלא גם לתיירות שלג. אגף התיירות מחלק היום 100 מזחלות שלג ביישובים הגבוהים ומזמין את כל עם ישראל להגיע לאחר ירידת השלגים כדי ליהנות ולגלוש מעל גבי השכבה הלבנה העבה הצפויה באזור.

היישובים בהם צפוי לרדת השלג בבנימין ולהיערם בצורה משמעותית הם: פסגות, עפרה, כוכב יעקב, תל ציון, יישובי גוש שילה, עלי, גבעת אסף, עטרת, חרשה, מעלה לבונה וגבעון החדשה.

גם ביישובי בנימין בגובה 600 מטר כמו אדם ויישובי גוש דולב טלמונים יש סבירת מסויימת להיערמות קלה של שלג.

ראש המועצה ישראל גנץ: "אנחנו ערוכים למערכת החורפית כדי לתת מענה לכל תושב שיצטרך אותנו. אנחנו למודים ארועי שלג וכוח האדם במועצה יודע להתמודד איתם בצורה טובה בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה, צה"ל, חברת נתיבי ישראל ושאר הגורמים. אנחנו מזמינים את כל עם ישראל לבלות ולגלוש כאן אחרי ירידת השלג. אנחנו מצפים לאלפים שיגיעו ביום חמישי ליישובי בנימין המושלגים מאזור ירושלים והמרכז. נקבל אותם בשמחה רבה".

גופי המועצה ערוכים למתן מענה ביישובים הכולל טיפול מיידי באירועי חירום, בתקלות חשמל ולשירות לתושב.

בהתאם לכך פועלים כבר מתחילת השבוע באגף שפ"ע ובאגף הביטחון כדי להיערך לפתיחת כבישים ביישובים. הם מעמידים טרקטורים לפילוס השלג ומחלקים מלאי מלח בין המוקדים השונים.

אמש התקיימה ישיבת היערכות רחבה של מטה השלג במועצה אותו מוביל סגן ראש המועצה רפול אנגל. בישיבה השתתפו כל מנהלי האגפים הרלוונטיים במועצה וכן נציגי משטרת ישראל, צה"ל, כיבוי אש, חברת נתיבי ישראל וחברת החשמל.