תלמידי הישיבה עם חקלאי נצר חזני
תלמידי הישיבה עם חקלאי נצר חזני צילום: ישיבת ההסדר הכותל

תלמידי שיעור ה' בישיבת ההסדר 'הכותל' הלומדים במסגרת "גמרא להלכה" יצאו לסיור חקלאות והלכה, ולמדו מקרוב על ההלכות שהם לומדים בבית המדרש.

התלמידים הלומדים בישיבה הלכות שמיטה, תרומות ומעשרות והלכות תולעים, שמעו מכלי ראשון על ההתמודדויות השונות של החקלאים עם ההלכה בשטח, ראו פתרונות שמיטה של מצע מנותק ולמדו על גבול עולי מצרים, היתר מכירה ועוד.

במהלך הסיור פגשו התלמידים תושבים וחקלאים מנצר חזני וביניהם אניטה טוקר, איציק כהן וציון אדרי מנכ"ל גלאט עלים. התלמידים נפעמו מהכוחות של המגורשים מגוש קטיף, שהצליחו להקים מתוך אמונה גדולה את המפעל המחודש.

לאחר השיעור המעשי שמעו התלמידים מתושבי נצר חזני על הגעגועים לגוש קטיף ועל האתגרים אשר עמדו בפניהם בעת הגירוש. לדוגמה, כיצד ניתן להעתיק עצי פרי ללא צורך בהמתנה מחודשת של שנות העורלה, זמני מעשרות ועוד עניינים בהלכות התורה והארץ.

הרב גדי שלוין, ר"מ שיעור ה' בישיבה ומי שמרכז את תוכנית "הכנה לחיים", אמר: "החיבור של לימוד הלכה בבית המדרש עם הפגישה המעשית בשטח בכל מרחבי החיים בונה קומה של אנשי אמונה ותורה שיודעים לצאת לשדה העשייה".

"אנחנו בישיבה מכוונים את התלמידים ללמוד הלכה למעשה" אמר מנכ"ל הישיבה, מוטי ג'רבי. "בסיורים מסוג זה התלמידים רואים את הנלמד במו עיניהם ובכך זוכים להבין את הסוגייה אליבא דהילכתא. יישר כוח לאנשי נצר חזני על האירוח ועל הסיור הלימודי המעשיר".