איילת שקד
איילת שקד Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

שרת הפנים איילת שקד הגיבה הבוקר (שני) בחשבון הטוויטר שלה לחשיפה ב"כלכליסט" לפיה המשטרה השתמשה בתוכנת ריגול של NSO כדי לפרוץ לטלפונים של שורת נבחרי ציבור, עיתונאים ומארגני מחאות בלי צו בית משפט.

"אם הדברים נכונים מדובר ברעידת אדמה, במעשים שמתאימים למשטרים אפלים במאה הקודמת שאסור שנהיה דומים להם. חדירה המונית לפרטיות של אנשים רבים זו הפקרות שחייבת להיפסק היום. נדרשת ועדת חקירה חיצונית, לא למטרות האלה קנתה המשטרה את התוכנות הללו. לכנסת ולציבור כולו מגיעות תשובות, היום", כתבה שקד.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' כתב בתגובה, "איילת, בחסות רעידת האדמה הזו את והשותף שלך גנבתם את השלטון. אם נותרה בך מעט יושרה ואם את חרדה באמת לדמוקרטיה הישראלית את צריכה להפיל את הממשלה הזו ולהביא לבחירות מידיות שיחזירו את הדמוקרטיה ואת השלטון שנגנבו מאזרחי ישראל".

ח"כ ישראל כ"ץ הגיב לפרסום ואמר לכאן ב': "מהדברים החמורים שנחשפו הבוקר אין מנוס מהקפאת כל ההליכים המשפטיים נגד בנימין נתניהו והקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת העניין. היה כאן ניסיון בוטה להפיל ראש ממשלה מכהן באמצעים בלתי חוקיים. מי שעשה, שישלם את המחירים".

ח"כ מירב בן ארי, יו"ר הוועדה לביטחון פנים אמרה כי "‏יש להקים ועדת חקירה חיצונית שתבדוק את הדברים לעומק. ‏זו שיטת עבודה שמתאימה למשטרים חשוכים, לא לישראל. ‏יש לחקור מהשר הממונה דאז, המפכ"ל ועד אחרון השוטרים שחדר לטלפון ללא צו ואם אמת בדבר, להעמידם לדין. ‏אפנה לשר עמר בר-לב עוד היום בנושא".

על פי הדיווח, המשטרה השתמשה בתוכנה ללא צו שיפוטי ופרצה באמצעותה בין השאר לטלפונים של בנו של נתניהו אבנר, יועציו של נתניהו טופז לוק ויונתן אוריך, איריס אלוביץ' ומנכ"לים של משרדי האוצר המשפטים והתחבורה - קרן טרנר, שי באב"ד ואמי פלמור.

עוד דווח כי השימוש בפגסוס נעשה לפי הפרסום גם נגד ראשי ערים, עיתונאים בוואלה, ראשי מחאות הנכים והאתיופים, איש העסקים רמי לוי ויו"ר ועד העובדים בתעשייה האווירית יאיר כץ.