ילדים באינטרנט
ילדים באינטרנט צילום: iStock

הקורונה לא מפסיקה להפתיע אותנו. בכל פעם היא מוצאת דרכים לפגוע בשגרת החיים שלנו. במציאות הנוכחית היא שולחת מדי יום את הילדים שלנו לבידוד, והם עוברים ללמוד דרך הזום. הבעייתיות שבחשיפה ממושכת למסכים דוברה וסוקרה אינספור פעמים מאז פרצה לחיינו המגפה הזו, אבל בכל פעם מחדש הורים מוצאים את עצמם מתמודדים עם הסכנות שאורבות לילדינו ברשת.

לפעמים שימוש תמים במדיה יכול להפגיש את הילדים שלנו, לא משנה באיזה גיל, עם תכנים ודמויות שהם כלל לא ביקשו לפגוש. לכן לנו ההורים יש אחריות גדולה לפקח כמה שיותר ולמנוע מהם למצוא את עצמם בסיטואציות שיגלגלו אותם לעבר מורכבויות שנרצה להימנע מהן.

לטובת כל אותם הורים שפנו אלינו וכל אותם אלה שמתמודדים עם המורכבות שכופה עלינו המציאות, מצאתי לנכון לרכז מספר עצות להתמודדות נכונה. חשוב להבהיר - זו אחריות שלנו ההורים לדאוג שהם לא נפגעו או נחשפו לתכנים וקשרים בעייתיים, אל תראו בכך חדירה לפרטיות. עם הרגישות הנכונה נוכל לסייע להם וללוות אותם בסבך המורכב שנקרא "הרשתות החברתיות".

התחברו לחשבונות שלהם ברשתות החברתיות גם דרך הטלפון שלכם ההורים ונסו לעקוב אחרי ההודעות.

זכרו ששעות הלילה יותר מסוכנות ולכן כדאי לוודא שלא יהיה שימוש בטלפון בלילה.

אם נכנסתם לחדר והילד הסתיר את הטלפון זה אמור להדליק לכם נורה אדומה וצריך לשים לב ולבדוק.

הגבילו מלכתחילה את זמן המסך של הילדים

וודאו שהפרופילים של הילדים בכל הרשתות החברתיות פרטיים ורק מי שעוקב אחריהם יכול להיחשף לתוכן ולא כל אחד.

פתחו גם אתם עמודים ברשתות החברתיות ושימו עוקב אחרי הילדים שלכם שתהיו חשופים לתוכן שהוא מעלה, אחרי מי הוא עוקב ומי עוקב אחריו.

אם הילדים מתחברים דרך המחשב שימו את המחשב במקום מרכזי בבית ולא בחדר.

דברו עם הילדים וספרו להם שבחיים אין להם מושג מי עומד מאחורי כל עמוד. הסבירו להם כיצד אפשר לבנות פרופילים שלמים בדויים. המטרה היא לדאוג שלעולם לא יעבירו פרטים אישיים או שיתחילו שיחה עם מישהו זר.

עודדו אותם לשתף אתכם במה שהם מעלים.

הפעילו להם בטלפון את ׳זמן מסך׳ בהגדרות - שם תוכלו לראות בסוף כל יום כמה זמן הם היו באינטרנט, וכמה זמן הם בילו בכל רשת חברתית ותנסו לצמצם את הזמנים.

ב׳זמן מסך׳ בהגדרות של הטלפון ניתן להגדיר זמנים, לדוגמא - אחרי שעה של גלישה בטיקטוק, לא יהיה ניתן להיכנס לאפליקציה - רק למחרת, או כשאחד ההורים יקליד את הסיסמא.

נסו להקפיד שהטלפונים של הילדים יהיו מחוץ לחדר השינה בשעות הלילה.

נסו ללמוד ולהכיר בעצמכם את האפליקציות השונות בהם הילדים משוטטים. ככה תהיו מודעים לסכנות, תדעו לבדוק במקומות הנכונים עם מי הם מדברים ומה הם מסתירים, תוכלו לראות מתי הם מחוברים וכו׳.

הורים שלא נמצאים בבית: השאירו מטלות מעניינות לילדים כגון, משחק חדש, בישול ואפיה כדי שתהיה תעסוקה נוספת מעבר לרשתות.

במידה וילדכם נפגע או נחשף לתוכן שלא הייתם רוצים שייחשף אליו, פנו לרשויות המוסמכות כמו מוקד 105 מכל טלפון. ברוב הפעמים לא נדע כיצד לפעול, מכיוון שאין לכולנו את ההכשרה הייחודית לטיפול בנושאים כאלה, אך יש מי שמומחים לסייע ולטפל, אל תחששו.

מורן כהן היא עובדת סוציאלית ומדריכת הורים בעמותת יד לאחים