יעקב ברדוגו
יעקב ברדוגו צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפרשן יעקב ברדוגו מגיב להחלטת מ"מ מפקדת גלי צה"ל גלית אלטשטיין להדיחו מהגשת יומן הערב בתחנה הצבאית.

"החלטת ראש הממשלה בנט, שר החוץ לפיד ושר הביטחון גנץ להשתיק את קולי בתחנת גלי צה"ל בנימוק שיש ודאות קרובה לסיכון שלום הציבור משידוריי בתחנה הצבאית, היא אות קלון לחופש הביטוי שהוא כאמור זכות יסוד", כתב ברדוגו בטוויטר.

הוא הוסיף, "ואף על פי כן נוע תנוע! אני מודה למאות אלפי הישראלים שהיטו אוזנם להקשיב לדבריי לאורך השנים הרבות בהן שידרתי מידי יום ביומו. חשיבותו של חופש הביטוי במדינה דמוקרטית בכלל ובשידור הציבורי בפרט היו נר לרגליי, ללא הבחנה פוליטית, דתית, וכד'. 'קול העם', פסק דין משנת 1953, הראשון שבו נבחנו בישראל גבולותיו של חופש הביטוי, קבע כי חופש הביטוי מהווה זכות יסוד שהיא חלק בלתי נפרד מהדמוקרטיה תוך ביטול צו הסגירה לעיתון 'קול העם'. במדינה דמוקרטית– 'רצון העם' – רואים את 'המושלים' כמורשים וכנציגים של העם שבחרם, אשר על כן רשאי איש התקשורת בכל עת להעביר מעשיהם המדיניים תחת שבטו, אם כדי לגרום לתיקונם של מעשים אלה ולעשיית סידורים חדשים במדינה, ואם כדי להביא לפיטורם המידי של 'המושלים' או להחלפתם בבוא מועד הבחירות".

מוקדם יותר שוחחו ראשי מפלגות המחנה הלאומי - הליכוד, מפלגת הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה - על תגובתם להדחת ברדוגו מהגשת תוכנית הערב שלו בגלי צה"ל.

בהודעה שפרסמו נכתב, "לאחר הדחתו השערורייתית של יעקב ברדוגו מגל"צ, ראשי מפלגות המחנה הלאומי החליטו להשעות את הראיונות בגלי צה"ל עד להודעה חדשה והם קוראים לכל מי שדוגל בחופש הביטוי לעשות זאת. אנו קוראים לסגירת גלי צה"ל לאלתר", לשון ההודעה.

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו תקף את השינויים בתחנה הצבאית: ''ההדחה של יעקב ברדוגו היא שערורייה ועדות נוספת לרמיסת הדמוקרטיה וחופש הביטוי על ידי השמאל. מנסים לסתום את הפה לימני האחרון בגל"צ, ששידר את התוכנית המאוזנת ביותר ברדיו. לא ישתיקו את הימין ולא ישתיקו את ברדוגו''.

כאמור, מ"מ מפקדת גלי צה"ל, גלית אלטשטיין, החליטה להפסיק את תוכניתו היומית של יעקב ברדוגו המשודרת במהלך השבוע בשעה 17:00 אחר הצהריים.

התוכנית "חמש בערב" תעבור לפורמט של יומן חדשות לסיכום אירועי היום, בהובלת המגיש והעיתונאי ירון וילנסקי.

לפי הודעת גלי צה"ל, התכנית "וילנסקי את ברדוגו" תבוטל בהתאם לקו העריכתי של מ"מ מפקדת גלי צה"ל, לייצר הפרדה ברורה בין חדשות לפובליציסטיקה, ובהתאם למדיניותה להרחיב משמעותית את הסיקור של כתבי מערכת החדשות של גלי צה"ל בנושאים אזרחיים, כלכליים, חברתיים, צבאיים וביטחוניים.

בין השעות 17:00 ל-18:00 ישודר יומן חדשות לסיכום אירועי היום, שבמסגרתו, תורחב משמעותית הבמה שתוענק לתוצרי מערכת החדשות של גלי צה"ל: חשיפות, דיווחים, סקירות ופרשנות של כתבי המערכת, תוך מתן בולטות לנושאים האמורים.

ברדוגו ימשיך להגיש את התכנית "מחשבות בע"מ". כמו כן הוצעה לו האפשרות להשתלב ברצועה פובליציסטית נוספת בגלי צה"ל. הפרשן קובי סודרי יוסיף להשתלב מעת לעת בתכניות שונות בגלי צה"ל.