יעקב ברדוגו
יעקב ברדוגו צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הפרשן יעקב ברדוגו מתייחס בטורו בעיתון ישראל היום להדחתו מיומן הערב בגלי צה"ל ככל הנראה בהוראת שר הביטחון בני גנץ.

"זה לא רק סיפור של הדחת מגיש ויחד איתו הדרת מאזינים עם זיהוי פוליטי מובהק. זה גם סיפור פוליטי חשוב, שמסתתר מאחורי הסקנדל הלכאורה-פרסונלי.

את העלילה רובכם מכירים: על רקע דיונים והרהורים פומביים בסגירת תחנת השידור הצבאי, מחליט שר הביטחון למנות ללא מכרז ממלאת מקום, מפקדת זמנית, המשמשת גם עורכת ראשית לתחנה. מתקבל הרושם שמשימתה היא ברורה: לטהר את התחנה מימין, ובעיקר ממי שמפריע לשר הביטחון. והיא עושה זאת בתוך זמן קצר, וביעילות. הדבר נעשה בידיעה, בסמכות וללא התנגדות של הממשלה, שרבים בה נושמים לרווחה כשקול ביקורתי ובלתי כנוע - מושתק ומסולק", כתב ברדוגו.

"העורכת הזמנית קיבלה הארכת מינוי ללא מכרז. לא נתפלא אם יהפוך לקבוע. בתנאים האלה אי אפשר להתייחס אליה כעורכת: נראה שהיא פקידת העריכה של מפקד התחנה העליון, שר הביטחון בני גנץ. כי זהו לב ליבה של הסיטואציה הפוליטית: לשר הביטחון של מדינת ישראל יש גוף שידור אקטואלי מרכזי, שכפוף למרותו - לא רק מנהלתית, אלא גם תוכנית ופוליטית.

מדובר על ראש מפלגה, בעל שאיפות מוצהרות להתמודד לראשות הממשלה. ואחרי שהוא הראה איך הוא משתמש בו לטובתו ללא היסוס, כולל הדחה פוליטית - אל תתפלאו אם בשלב מסוים הוא יפעיל את התותח הקדוש שלו גם נגד המתחרים שלו בגוש השמאל. בוקר טוב לשוחרי הדמוקרטיה. רציתם שינוי? קיבלתם. זה לא הבית של החיילים, וכבר לא גלי צה"ל. מעכשיו זה הבית של כחול לבן, ואתם, מאזינים יקרים, על שידורי גלי גנץ".