עוצרים פלסטינים לתשאול
עוצרים פלסטינים לתשאול צילום: דורשים ביטחון לעוטף ירושלים

תושבי יישובי עוטף ירושלים, הכוללים את יישובי גוש אדומים ויישובים נוספים, חסמו הבוקר (ראשון) את הצירים המרכזיים באזורם וביצעו פעולות תשאול, עיכוב ובידוק לרכבים הפלסטינים שנסעו בסמוך ליישובים שלהם.

הפעילות מגיעה בעקבות חשש התושבים לביטחונם לאחר שהצבא עזב את הגזרה לפני כשבועיים ומאז לא נמצא מענה בטחוני לכ-10,000 תושבים המתגוררים ביישובים.

כזכור, האחריות לביטחון הגזרה הועברה מהצבא אל משטרת ישראל, אך לטענתם המענה הביטחוני של המשטרה לא מתאים לצרכי הביטחון של הגזרה בה פלסטינים וישראלים מתגוררים ונוסעים זה לצד זה.

במשך שנים פנו נציגי היישובים אל הגורמים המוסמכים בבקשה שימצאו פיתרון חלופי שיאפשר כיסוי ביטחוני מלא אך הועברו מגורם אחד לשני ונותרו ללא מענה.

לאחרונה חלה התדרדרות בטחונית נוספת כאשר הוחלט על ידי גורמים בצבא, שסייע למשטרה במספר משימות ביטחוניות באזור עוטף ירושלים, להעביר את החיילים ששמרו בשערי היישובים למשימות אחרות בגזרות מרוחקות, כך שהש.ג בכניסה ליישובים ננטשו, והתושבים הם אלה שממלאים את השמירה בלילות בשערי היישובים.

לפני כשבוע וחצי, לאחר שננטש ש.ג בישוב כפר אדומים, אירעה פריצה לישוב ונגנב רכב, לאחר תקופה ארוכה בה לא אירעו כלל אירועים דומים. נסיון העבר מלמד שאירועים כאלה יכולים להתפתח לאירועי פח"ע שעלולים לגבות חיי אדם, הם אמרו.

אביחי שורשן, רבש"ץ הישוב כפר אדומים ותושב הישוב: "המצב היום בלתי נסבל. מצד אחד צה"ל אומר 'לא שלי' ומצד שני מג"ב והמשטרה אומרים 'לא קיבלנו את התקציבים לזה'. בסוף אנחנו, גוש יישובים עם אלפי משפחות, נמצאים בתווך ללא הגנה ומופקרים לחלוטין. הכביש שעובר בין כפר אדומים לאלון הוא אחד הכבישים הראשיים לאוכלוסיה הפלסטינית שנעה בין גוש עציון לאזור רמאללה, והציר הזה מופקר לחלוטין. הכביש הזה שאמור להיות בידיים ביטחוניות של צה"ל ומשטרת ישראל נמצא חשוף לחלוטין".

"לצערנו הרב, מה שהממשלה והמדינה לא עושה - אנחנו, רכזי הביטחון וחברי כיתות הכוננות, צריכים לעשות בעצמנו. הבוקר ירדנו לבצע בידוק קפדני על הכביש, מכיוון שאנחנו מרגישים שאף אחד לא מוכן לקחת אחריות, וכשאף אחד לא מוכן לקחת אחריות - לצערי הרב אנחנו נעשה את זה בעצמנו", כך אביחי שורשן.


ממשטרת ישראל נמסר: "כוחות משמר הגבול מבצעים פעילויות במרחב עוטף ירושלים וביישובי העוטף תוך מתן מענה לאירועים, סיורים בגדר ופעילויות יזומות. בימים אלו מתקיימים דיונים בדבר העברת האחריות המלאה למשטרת ישראל/משמר הגבול, ההמלצות הועברו לגורמים הרלוונטיים לגבי הגדרת היישובים וסל האבטחה שמגיע להם. נמשיך לפעול סביב השעון בכדי להגן על תושבי עוטף ירושלים".