שר המשפטים גדעון סער על בחירת השופטים: מצוינות. איזון. גיוון לע״מ, ניב מוסמן

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים גדעון סער פתח בצהריים (שני) את ישיבת הועדה לבחירת שופטים.

"השופט גבריאל בך ז"ל כיהן שנים ארוכות כפרקליט המדינה וכשופט בבית המשפט העליון. אתמול ליווינו אותו בדרכו האחרונה. סיפור חייו של השופט בך מסמל את המפנה ההיסטורי שחל בתולדותיו של העם היהודי.

הנער שברח עם משפחתו מגרמניה הנאצית ימים ספורים לפני ליל הבדולח היה לתובע של הצורר הנאצי אדולף אייכמן בבית משפט במדינתו הריבונית של העם היהודי. המחויבות שלנו היא לפסוע בנתיב של שמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, בדיבור אחד. יהי זכרו של השופט גבריאל בך - ברוך".

"על הועדה לבחירת שופטים מוטלת אחריות כבדה. בבחירת שופטי ישראל בכלל ובעיצוב דמותו של בית המשפט העליון בפרט. לאחר שלושה חודשים של עבודה מאומצת מאז פרסום רשימת המועמדים הראשונה - אביא היום לוועדה הצעת החלטה למינוי ארבעה שופטים לבית המשפט העליון.

הצעה זו משקפת את הבחירה הנכונה על פי שלושת המדדים שקבעתי כמצפן: מצוינות. איזון. גיוון. ההצעה שאביא ושאני מקווה שהועדה תאשר אותה ברוב הנדרש לפי חוק כוללת מועמדים מעולים שבמעולים. גביש של איכות שיוסיף כוח מקצועי משובח לערכאת השיפוט הבכירה שלנו", אמר סער.

"ההרכב שיובא גם מגוון ומאוזן מבחינת התפיסות המשפטיות ומשקף את הפסיפס החברתי המגוון שלנו. בנובמבר לא יכולנו להגיע לתוצאה הזאת ומתוך אותה תחושת אחריות ביטלתי אז את ישיבת הועדה.

מרגע שהגעתי לתוצאה הנכונה לפי מיטב הכרתי ושיקול דעתי - חובתי כיושב ראש הועדה להוביל את הבחירה הזאת וכך אני פועל היום. אני מודה לכל חברי הועדה בלי יוצא מן הכלל שפעלו, כל אחד לפי תפיסתו, בחודשים האחרונים כדי להביא לבחירה המיטבית. אני מאמין שיש סיכוי טוב שנצא מכאן היום עם בחירה. עם בחירה מצויינת".