פוטין
פוטין צילום: Shutterstock

עוד צעד בדרך לפלישה רוסית? הפרלמנט במוסקבה אישר את בקשתו של הנשיא ולדימיר פוטין להפעיל את צבא רוסיה מחוץ לגבולות המדינה.

על פי החוק הנשיא נדרש לקבל את אישור חברי הפרלמנט על מנת להפעיל את כוחות צבא רוסיה מחוץ לגבולות המדינה, והאישור של הפרלמנט נכנס לתוקף באופן מיידי.

הצעד מאפשר לפוטין להורות לכוחות הצבא לפלוש באופן מיידי לאוקראינה, במידה והוא יחליט לבצע את המהלך. בתדרוך שהעניק היום בקרמלין אמר פוטין כי "אוקראינה חמושה מכף רגל ועד ראש זה מהלך אנטי-רוסי ולא מקובל. רוסיה מודאגת מאוד מהאפשרות שאוקראינה תפתח נשק גרעיני".

דבריו של פוטין הגיעו לאחר שנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי הצהיר כי הוא מצטער שארצו ויתרה על הנשק הגרעיני בשנת 1994, ולדברי פוטין "ההצהרה הזו כוונה כלפי רוסיה".

במקביל למתיחות המתגברת בגבול אוקראינה ורוסיה, הודיע הבית הלבן כי הנשיא ביידן ינאם הערב נאום מיוחד לאומה בשעה 8 בערב שעון ישראל, ובו יעדכן על ההתפתחויות האחרונות על פי ניתוחי המודיעין האמריקאי, וככל הנראה גם ירחיב על הסנקציות אותן החליט להטיל על בכירים וחברות ברוסיה. הנאום של ביידן יגיע לאחר שארה"ב כינתה את המהלך של רוסיה להכיר במחוזות דונצק ולוהנסק כעצמאיים ולשלוח לשם "כוחות שמירת שלום" כ"פלישה לאוקראינה".

מי שהתבטא היום לראשונה על המשבר באוקראינה הוא הנשיא לשעבר, דונלד טראמפ. בהצהרה שמסר לתקשורת אמר טראמפ כי בתקופתו בבית הלבן משבר כזה לא היה מתרחש. "אני מכיר את ולדימיר פוטין טוב מאוד, והוא לעולם לא היה עושה במהלך ממשל טראמפ את מה שהוא עושה עכשיו, בשום אופן! הסנקציות החלשות הן חסרות משמעות ביחס להשתלטות על מדינה וחלקת אדמה מסיבית הממוקמת אסטרטגית. כעת זה התחיל, מחירי הנפט עולים עוד ועוד, ופוטין לא רק מקבל את מה שהוא תמיד רצה אלא מתעשר יותר ויותר בגלל עליית הנפט והגז", אמר טראמפ.