מתן כהנא
מתן כהנא צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק לתיקון חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) שהעלה השר לשירותי מתן כהנא.

מדובר בחוק המביא בשורה במסגרת המלחמה הבלתי מתפשרת של בתי הדין הרבניים בסרבנות הגט והעגינות. הצעת החוק מרחיבה ומחריפה את הסנקציות שיוטלו על סרבני הגט.

הסנקציות החדשות שיכללו בחוק החדש כוללות הרחבה של מניעת שירותים בנקאיים ועסקיים, מניעת שימוש בכרטיס אשראי ובאמצעי תשלום נוספים וחדשים, אפשרות להטלת קנס באופן ישיר (לא באמצעות הליך בזיון בימ"ש שהוא מורכב יותר), אפשרות להטלת בידוד במקרים חריגים באופן מיידי, בלא המתנה לשהות 30 יום, אפשרות להטלת "תשלומי כפיית ציות" על הסרבן לטובת בן/בת הזוג המסורבים וכן אפשרות ל"מרשם סרבני גט" שיהיה פתוח לציבור הרחב.

בנוסף תכנס סנקציה חדשנית הנקראת "הרחקות דרבנו תם", מדובר בהרחקות דתיות, חברתיות וכלכליות שיהיו לראשונה מעוגנות בחוק. ההחלטה להכניס את "הרחקות דרבנו תם" אושרה בעבר על ידי בג"ץ שהעניק גושפנקה משפטית לפעול נגד מעגנים גם במרחב הקהילתי שלהם.

השר מתן כהנא התייחס לאישור החוק בוועדה ואמר, "אני מודה לשרי הממשלה שאישרו את החוק. התקדמנו היום עוד צעד במלחמה בעגינות. עגינות היא רעה חולה שיש להילחם בה כדי לצמצמה ככל שניתן. אני שמח שהמשרד לשירותי דת ובתי הדין הרבניים משלבים זרועות על מנת להקטין את מקרי העגינות בישראל. הטלת סנקציות כבדות נגד אלו המבקשים לפגוע בחופש של בני/בנות זוגם/ן" מרחיב את סל הכלים שיאפשרו מלחמה אפקטיבית יותר בתופעה בזויה זו".

השר כהנא מתכוון להביא את החוק לקריאה ראשונה עוד במושב הנוכחי לקראת "יום העגונה" שיחול ב-16.3.