ירושלים - העיר העתיקה
ירושלים - העיר העתיקה צילום: ערוץ 7

משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים קיימו אמש (שני) את הכנס השנתי לציון החלטת ממשלה 3790 לצמצום פערים חברתיים וכלכליים במזרח ירושלים, במסגרת תכנית החומש בשנים 2018-2023 למזרח העיר שתקציבה 2.1 מיליארד שקלים

בחלוף ארבע שנים מהחלטת הממשלה בישר היום במהלך הכנס, שר הבינוי, ירושלים ומורשת זאב אלקין כי הממשלה תקדם בשנה הבאה תכנית חומש נוספת למזרח ירושלים שתיושם בין השנים 2023-2028 במטרה להכפיל את תקציבה לכ-4 מיליארד שקלים.

כינוס הוועדה המתמדת ליישום החלטת הממשלה 3970 לצמצום פערים חברתיים וכלכליים במזרח ירושלים, במסגרת תכנית החומש למזרח העיר שתקציבה 2.1 מיליארד ש"ח בהובלת משרד ירושלים ומורשת בשיתוף עיריית ירושלים, התקיימה בהשתתפות ראש עיריית ירושלים משה ליאון, מנכ"ל העירייה, איציק לארי, ועשרות מנכ"לי משרדי ממשלה ומנהלי מוסדות ציבוריים, ביניהם מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת נתנאל איזק, משרדי הבריאות, החינוך, רווחה, המשפטים, ונוספים. במסגרת הוועידה הוצגו בפני מנכ"לי משרדי הממשלה ואנשי מנהלת שיתוף הציבור שמורכבים מתושבי מזרח ירושלים, את התקדמות כלל הפרויקטים שקודמו בשלוש השנים האחרונות.

מבין הישגי התכנית בשנים האחרונות נמנים: גידול של 34% בקרב התלמידים שלומדים את תכנית הלימודים הישראלית וניגשים לבגרות הישראלית בבתי הספר, לצד חיבור תחבורתי בין מזרח העיר ירושלים לבין מערב העיר בהשקעת מאות מיליוני שקלים כולל הגדלת תדירות קווי התחבורה הציבורית, סלילת 10 ק"מ של כבישים והטמעת שימוש בכרטיסי רב קו. כמו כן, הושקעו 37 מיליון ₪ בפיתוח פארקים, מתקני ספורט ומתמחי שעשועים בנוסף קידום הקמת ארבעה מתחמי תעסוקה ומסחר במזרח העיר.

שר השיכון, הבינוי, ירושלים ומורשת, זאב אלקין אמר כי "העברת החלטת הממשלה לצמצום פערים במזרח ירושלים הייתה מורכבת ודרשה מאמצים רבים מצידי. אני מאמין שתפקידו של משרד ירושלים ומורשת הוא גם לייצר שינוי בשכונות הערביות בעיר, לשנות את פניהן. אי אפשר להפיל על העירייה אחריות להזנחה של עשרות שנים. מי שמדבר על אחדותה של ירושלים לא יכול להסיר אחריות מהאנשים שם. מבחינתי, החינוך הוא החשוב ביותר למען עתידם והשתלבותם. בעיני, היעד הוא שלא יהיה בית ספר ממלכתי במימון המדינה במזרח ירושלים שאין בו מסלול של תוכנית לימוד ישראלית. עלינו לעשות זאת לא כאינטרס ביטחוני, אלא כי הם תושבי ירושלים. תוכנית החומש הבאה כבר נמצאת בהכנה. נסיק מסקנות ונקבע יעדים חדשים. אני מאמין שצריך להשיג הכפלה של תקציב התוכנית- ל-4 מיליארד שקלים בחומש הבא".

לדברי ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, "מזרח העיר היא חלק בלתי נפרד מירושלים. לפי המדיניות המיושמת מאז כניסתי לתפקיד, עיריית ירושלים מחויבת ופועלת באופן עקבי להשקעה במזרח העיר במגוון רחב של נושאים, דוגמת תרבות, חינוך, ניקיון, ספורט, רווחה וקהילה, ובכלל זה החלה בהליך אסטרטגי של החלת תוכניות אב לבנייה כדי להסדיר את היבטי התכנון והבנייה במזרח העיר כך שנוכל לבנות למען התושבים מבני ציבור לשימושם.

הוא הוסיף, "פעילותנו השוטפת מתקיימת בשיתוף הציבור ומנהיגי הקהילה ואנו נמשיך לפעול יחד עם כלל הגורמים במדינה כדי להעניק לתושבים שירות ותשומת לב כדי להמשיך לפתח ולטפח את מזרח ירושלים, מה שלא קרה בעשרות השנים האחרונות".