הריסת מבנה בלתי חוקי. ארכיון
הריסת מבנה בלתי חוקי. ארכיון צילום: Wisam Hashlamoun, פלאש 90

מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי הורה שלא לאכוף צווי הריסה של מבנים לא חוקיים בחברה הערבית בחודש הרמדאן, שיחל ב-2 באפריל, וכן בשבועות שלפניו כדי למנוע הסלמה של המצב הביטחוני.

לפי הדיווח של כתב "הארץ" יהושע בריינר, המשטרה תימנע בין השאר מפינויים וממימוש צווים במזרח ירושלים ובנגב, אזורים שבהם קיימים צווי הריסה תקפים, וביצועם יידחה.

בכיר במשטרה אמר כי ההחלטה שלא לאכוף את הצווים התקבלה כדי למנוע התלקחות או עימותים מקומיים וכדי לאפשר לקיים את חגיגות הרמדאן כסדרן, "כמו שלא נפנה משפחה יהודית מביתה בעיצומו של חול המועד".

יו''ר תנועת אם תרצו, מתן פלג, תקף את שבתאי על הנחייתו: ''מפכ''ל משטרה שמעז להודיע שלא תהיה אכיפת חוק כלפי מגזר ספציפי למשך חודשיים, פוגע באופן אנוש בשלטון החוק ורומס את הדמוקרטיה. העובדה שהוא מעניק את "הפרס" הזה דווקא למגזר המוסלמי כדי לא להרגיז אותו בזמן הרמדאן, מעידה על פחדנות ואוזלת יד בלתי נתפסת המובילה את ישראל לחוסר תפקוד, אנרכיה ואסון.

"אנו מתקשים להבין כיצד מי שהיה לוחם ללא חת, הפך למפכ''ל כל כך רופס. מי שנותן הנחיה כזו, בין אם הגיעה מלמעלה ובין אם לאו, חייב להתפטר מיידית. הוראה שכזו מפקירה את האזרח הקטן ושומר החוק מטעמי פחדנות. זוהי בושה וכלימה. הענקת פרס לטרור ולצמאי הדם", הוסיף פלג.