קבר מרדכי ואסתר
קבר מרדכי ואסתר צילום: צילום מסך

חליפת מכתבים היסטוריים משנת 1968, שחושפת הספרייה הלאומית לקראת חג הפורים, מוכיחה שנציגי יהדות איראן רכשו את קבר מרדכי ואסתר בעיר המדאן, עיר במערב איראן, בחגיגות 2,500 שנה להצהרת כורש, שצוינו ב-1971.

במכתבים שהובאו בעתון 'ישראל היום' נחשף המשא ומתן בין נציגי היהודים במדינה לשלטונות השאה, במטרה לרכוש את חלקת הקבר, שבו על פי המסורת קבורים מרדכי היהודי ואסתר המלכה.

נושא הקבר של מרדכי ואסתר הוא נושא שנוי במחלוקת שמקום קבורתם אינו מתואר במקורות היהודיים. על פי כמה מסורות מימי הביניים, מקום הקבורה נמצא בהמדאן. אחת המסורות שנקשרו סביב הקבר מספרות שלאחר מות המלך אחשורוש, ביקשו תומכי המן לנקום באסתר ובמרדכי. השניים נמלטו להמדאן ושם נפטרו.

את העדות הראשונה על שיוך המוזוליאום לאסתר ולמרדכי סיפק בנימין מטודלה, היהודי הנודד בן המאה ה־12. כך כותב מגלה ארצות הברית: "ומאותו ההר עד חמדן מהלך עשרה ימים, היא מדי העיר הגדולה, ושם כמו חמישים אלף מישראל ושם לפני כנסת אחת קבורים מרדכי ואסתר".

כתבות יוצאת הדופן השתמרה בארכיון ארגון אורט, השמור בארכיון מרכזי לתולדות העם היהודי שבספרייה הלאומית, ולדברי אוצר אוסף האסלאם בספרייה, ד"ר סם טרופ, היא מעידה שאכן השאה האחרונה של איראן - מוחמד רזא שאה פהלווי - ראה עצמו כממשיכו של כורש וביקש להקרין זו אל יהודי הממלכה. חגיגות 2,500 שנה צהרת כורש היו בדיוק המעמד שלו ציפה השאה.