כהנא במפגש הערכות לקראת הילולת ל"ג בעומר
כהנא במפגש הערכות לקראת הילולת ל"ג בעומר צילום: דוברות

גורמים בכירים במשטרה מותחים ביקורת חריפה על המשרד לשירותי דת והשר מתן כהנא, בעקבות תזכיר חוק להגבלת הילולת ל"ג בעומר במירון.

לפי תזכיר החוק, שהייה באתר הרשב"י במהלך ימי ההילולה תחייב היתר מיוחד, ומי שיימצא במתחם בלי היתר ייקנס ב-500 שקלים.

עוד נקבע בתזכיר החוק כי מספר ההיתרים יוגבל וכי השר לשירותי דת ייתן היתר אחד בלבד לאירוע הדלקה במירון. לא יהיה אפשר לקיים בהר או בשיפוליו אירועים נוספים במהלך הילולת ל"ג בעומר, אלא אם יתקבל היתר מהמועצה המקומית – לאחר אישור של המשטרה ושל הרשות הארצית לכבאות והצלה. השוטרים יקבלו סמכות למנוע כניסה לאתר ולהוציא ממנו אנשים. בנוסף השוטרים יוכלו להורות על הפסקות הדלקות או אירועים שאורגנו ללא היתר.

בכירים במשטרה ממורמרים מהעובדה שתזכיר החוק נוסח בלי להתייעץ עימם, כמי שניהלו את ההילולה במירון בשנים האחרונות. "המשרד לשירותי דת והשר לקחו פיקוד והגישו תזכיר חוק מבלי להתייעץ עם המשטרה שבסוף היא שפוגשת את האזרח במירון''.

בתזכיר חוק נקבע שאדם שישהה בהר בלי רשות ולא בזמן שקצוב לו או יארגן הדלקה ייקנס בסכום של 500 ש''ח. במשטרה טוענים שאכיפת החוק תביא לחיכוכים רבים ואף לאלימות שתהיה בהר. "אני לא רואה איך בזמן אמת שוטר ניגש לקבוצה של 100 חסידים ומבקש מהם ת.ז ואת האישור להיות על ההר".

''איך מצפים מהמשטרה לנהוג באותם אנשים שלא יירדו מההר ו'יפספסו' את ההסעה שלהם? מי יוצאי אותם?", שואל בכיר במשטרה. "יש הרבה אדמו"רים ורבנים שרוצים לעשות טיש. אז מה ההבדל בין טיש להדלקה? ההסכמה לטישים תביא שוב לבלאגן על ההר שיהיה קשה לאכוף אותו''.

אתמול (ראשון) התקיים בקיבוץ חפץ חיים מפגש הערכות לקראת הילולת ל"ג בעומר במירון, יחד עם נציגי החסידויות הפועלים במירון לצד נציגי משטרת ישראל, המרכז הארצי למקומות קדושים, נציגי המשרד לשירותי דת, משרד התחבורה וארגוני ההצלה והחסד הפועלים בהר.

השר לשירותי דת מתן כהנא אמר כי "בהילולת ל"ג בעומר שתערך השנה יש אפס שיקולים פוליטיים. המטרה שלנו לאפשר לכמה שיותר מתפללים להגיע במקסימום בטיחות".

השר התייחס לסגירת הר מירון בז' באדר: "התוצאה הסופית לא טובה. באירוע ידוע מראש הציון היה סגור. אני לא מחפש להפנות את האצבע לאף אחד. כרגע מה שחשוב זה שנפיק את הלקחים הנדרשים לקראת ל"ג בעומר".

"המסר השני מאירועי ז' באדר", המשיך השר, "הוא שאנחנו מחוייבים בראש ובראשונה לבטיחות החוגגים בכל הנסיבות והאילוצים".

לגבי ההיערכות להילולת ל"ג בעומר, השר כהנא הדגיש בפני הנוכחים: "באתי לכאן כדי להגיד לכם מסר אחד שחשוב לי שתשמעו אותו ממני ישירות. בקיום ההילולה השנה יהיו אפס שיקולים פוליטיים. השיקולים היחידים שינחו אותנו זה לאפשר למירב האנשים שירצו בכך לחגוג בהילולה ולוודא שכל החוגגים יחזרו הביתה בשלום.
כך הנחיתי את צביקי טסלר שמונה לתפקיד על פי החלטת הממשלה וכך אני יודע שהוא פועל.

''מי מכם שמרגיש אפילו מילימטר סטיה מהעיקרון הזה אני מבקש מיד להרים דגל אל צביקי שאני יודע שנמצא עם כולם בקשר מצוין, ואפשר גם ישירות אלי. בלי המנהיגות שלכם, בארגונים שלכם ומול הציבורים שלכם, לא נוכל לעשות את זה. זו משימה של כולנו", הדגיש השר.