איילת שקד
איילת שקד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הממשלה אישרה היום (א') להקים חמישה יישובים במרחב הנגב הצפוני - יישובי מבואות ערד.

ההחלטה על הקמת היישובים התקבלה בתום עבודת מטה רחבה בשיתוף החטיבה להתיישבות, ובהתאם להמלצת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

במסגרת ההחלטה יוקמו חמישה ישובים כפריים קהילתיים בחלקו הדרום מזרחי של חבל מבואות ערד. בהתאם להמלצת המועצה הארצית אחד מיישובי מבואות ערד יוקם עבור האוכלוסייה הבדואית.

ההחלטה מקודמת לאור חשיבות ההתיישבות באזור הצפון מזרחי של מטרופולין באר שבע, ועל מנת לחזק את ההתיישבות המוסדרת והקיימת, וכן להמשיך את הרצף ההתיישבותי במרחב שבין מיתר לערד.

ההחלטה משרתת את מדיניות הממשלה הנוגעת להשקעה בפריפריה, הגדלת היצע הדיור וכן חיזוק האיזור לאור מעבר צהל לנגב.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר בפתח ישיבת הממשלה: "זוהי בשורה חשובה לכל יושבי האזור וחלק מתהליך ההסדרה של חבל הארץ הזה, שהוזנח משך כל-כך הרבה שנים. המטרה שלנו היא להחזיר את המדינה לנגב - ציונות 2022. לא אקס טריטוריה ולא מערב פרוע, אלא מקום שמדינת ישראל נוכחת בו - גם במשילות וגם במשאבים.

"החובה העליונה שלנו היא לספק ביטחון אישי לתושבי הדרום, התחלנו במסע הזה, ולא נעצור. במקביל – אנחנו ממשיכים ליישב את הנגב ולפתח אותו. אני מודה לשרת הפנים, איילת שקד, ולשר השיכון, זאב אלקין, על העבודה הטובה. תודה רבה", הוסיף בנט.

שרת הפנים איילת שקד: "העברנו היום בממשלה את חלקה השני של אחת מההחלטות הכי מרגשות והיסטוריות שהעברנו בכל שנותיי כשרה בממשלות ישראל. בן גוריון אמר 'שבנגב ייבחן העם בישראל' - ובכן, אנחנו בהחלט מיישמים את חזונו''.

שקד הוסיפה: ''ליישוב הנגב ותפיסת הקרקע יש חשיבות ציונית גדולה אך יותר מזה, יש להחלטה הזו חשיבות אסטרטגית אדירה לחיזוק המשילות בנגב. ליישובים החדשים תהיה תרומה גדולה למפעל הציוני ולעידוד התיישבות חדשה וצעירה. ברכות לנגב ולמדינת ישראל".

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין: "קידום הקמת יישובים חדשים בנגב הינו חזון ההתיישבות הציונית. הקמת יישובים חדשים תניע תושבים ממרכז הארץ דרומה, תחזק את כלכלת הנגב ותגביר את בטחון התושבים באזור כולו. הנחיתי את אנשי משרד הבינוי והשיכון לפועל למען פיתוח הפריפריה הן במטרה לפתח יישובים חדשים, עליהם אנו עומלים ממש בימים אלה, והן לחזק את היישובים הקיימים".

יו"ר החטיבה להתיישבות ישי מרלינג: "אני מברך את ממשלת ישראל על העברת ההחלטה החשובה שנוגעת ליישובי מבואות ערד. אנשי החטיבה להתיישבות פעלו לגיבוש והעברת התכנית משנת 2006, דרך החלטת הממשלה הראשונה ב-2011, יחד עם גורמי המקצוע בממשלות ישראל ובמשרדים השונים''.

מרלינג סיפר כי ''בשנה האחרונה עברנו והצגנו את התכנית לכלל הגורמים הרלוונטיים ואני מברך את ראש הממשלה, השרים ואנשי המקצוע על העברת החלטת הממשלה היום, זו אמירה ציונית-אסטרטגית חשובה ביותר. החטיבה להתיישבות ערוכה לביצוע מיידי של התכנית, לטובת חיזוק ההתיישבות בנגב בפרט ובמדינת ישראל בכלל".

תנועת רגבים בירכה על החלטת הממשלה. "מרחב מבואות ערד הוא איזור אסטרטגי למדינת ישראל, וחיזוקו באמצעות הקמת יישובים חדשים, היא אקט ציוני והתיישבותי להפרחת הנגב באופן מתוכנן ומושכל. אנו מברכים את השרה שקד על הובלת המהלך".

ברגבים רואים בחיוב גם את הקמת היישוב המתוכנן לציבור הבדואי במרחב, וזאת בתנאי שהוא יוקם בהתאם לאמות המידה התכנוניות שנקבעו להקמת יתר היישובים החדשים במבואות ערד, ובכפוף ל"מודל ההתכנסות" להקמת יישובים בדואים חדשים שגובש בממשלת נתניהו ואושר על ידי הממשלה הנוכחית.

"הממשלה אישרה לפני מספר חודשים הקמת שלושה יישובים חדשים ועיר על-שבטית חדשה לציבור הבדואי, בכפוף ל"מודל ההתכנסות", הכולל הגדרת המקבצים המיועדים להעתקה, החתמת 70% מהם להעתקה בהסכמה, לצד קביעת לוחות זמנים. תנאים אלו חייבים לבוא לידי ביטוי גם ביישוב החדש", אמרו ברגבים.