זאב אלקין
זאב אלקין צילום: Gershon Elinson/Flash90

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין (תקווה חדשה) השתתף בוועידת איגוד התאגידים העירוניים באילת, וסיפר כי עד היום (שלישי) נרשמו יותר ממאה אלף איש להגרלת הדירות בהנחה.

"מדובר בפי שניים נרשמים מאשר להגרלה הכי גדולה שהייתה לפני כן במדינה. לא ציפינו שיהיו מעל ל-50 אלף משפחות שיצטרפו להגרלה. נדחה את ההגרלה לאחרי פסח".

על התוכנית לטיפול במחירי הנדל"ן אמר אלקין: "המחירים זה פסיכולוגיה ותגובות שוק למה שהיה קודם לכן. המחירים כיום זה לפי מה ששווק לפני שנה ושנתיים אחורה. בשנת 2021 היו פי שניים יותר דירות ממה שהיה שנה לפני כן.

"אם אני צריך לבחור למי לעזור במחיר דירה – אני רוצה קודם כל לעזור לזוג צעיר לדירה ראשונה. אני לא עובד בשביל זוגות שרוצים לקנות דירות להשקעה".

על ביטול מחיר למשתכן אמר אלקין: "לא מוכן שהמדינה תספסר בקרקעות. זה לא שוק חופשי. מי שהכי מרוויח מהמחסור זו המדינה".

בנוגע לפליטים מאוקראינה והמחלוקות עם השרה שקד סיפר אלקין: "אני לא חושב כמוה. אם אנחנו היינו פה תחת התקפת טילים ואירופה הייתה מבטלת כניסת יהודים לאירופה, לא היינו אוהבים את זה.

"אני חשבתי שצריך לקבל אישור כזה ואפשר להשאירו כמו שהוא. היה דיון מאוד אינטנסיבי מול השרה שהתנגדה. הגענו להסכמות שמאפשרות לכל אחד להיכנס, כל עוד יש לו היכן להיות. אני מגבה את המתווה הנוכחי ותומך בו".

בנוגע לראש הממשלה בנט כמתווך בשיחות התיווך עם רוסיה ואוקראינה טען אלקין כי "אסור להפריז במה שאנו בישראל יכולים לעזור במלחמה הזאת בשיחות התיווך. הרבה מדינות מערביות פנו אלינו כדי שנתווך במלחמה הזאת, כולל ארה"ב. אסור מצד שני להתלהב יותר מדי ולחשוב שאנחנו יכולים לעזור לפתור את כל העניינים בעולם".

בנוסף ציין אלקין: "אנחנו בקשר שוטף עם הרוסים והאוקראינים וכל הגורמים שלנו במערב. אנחנו מקבלים את הטיוטות של ההסכמים העתידיים, באם וייחתמו. מקווים מאוד שתיגמר המלחמה הזו וייחסכו הנזקים שכבר נעשו".

בנוגע לפיגועי הטרור האחרונים אמר אלקין כי הם ''מסמלים הקצנה של המיעוט הקטן שמרים את הראש בחברה הערבית בישראל. צריך להילחם בדעאש בכל הכוח. זה איסלאם רדיקאלי מאוד וצריכים צעדים חריפים מאוד כדי למנוע את זה".

בנוגע לשותפים מרע"מ בממשלה הזכיר אלקין כי מנסור עבאס גינה את הפיגועים האלה. "זה מה שאנו רוצים לחזק בציבור הערבי בישראל – הם לא הולכים לשום מקום ואנחנו צריכים לחזק את הכוחות שמשדרים שיתוף פעולה ורצון להיות חלק ולהשפיע בעם ישראל. נתניהו אחרון שיכול להטיף לנו מוסר, אנו נלחמים בטרור ללא שיקולים פוליטיים".

בנוגע לקמפיין מועצת יו"ש נגד הממשלה בשל הקפאת הבניה אמר אלקין "בונים אבל צריך יותר. אין אצלי אף יחידה בירושלים או יו"ש שמעוכבת והבעיה היא שחסר תכנון. קיבלתי אור ירוק מראש הממשלה תוך 5 דקות. 100%. אצל נתניהו הייתי מקבל 50%. לכן אין דברים שמעוכבים מדינית. אני לא מרוצה מקצב התכנון ובקשר מול שר הביטחון כדי לכנס בהקדם את מת"ע".