ויקטור אורבן
ויקטור אורבןצילום: רויטרס

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן רשם הלילה (שני) ניצחון גדול בבחירות לפרלמנט כשמפלגת השלטון "פידס" זכה ליותר משני שלישים ממושבי הפרלמנט בבודפשט.

ב'ישראל היום' דווח כי לאחר ספירה של יותר מ-80 אחוזים מקולות הבוחרים עולה כי המפלגה השמרנית זכתה ל-135 מושבים מתוך 199 בעוד קואליציית מפלגות האופוזיציה, המחברת בין מפלגות מימין ומשמאל, זכתה ל-57 מושבים בלבד.

מדובר בהגדלה מסויימת של כוחה של האופוזיציה, שבשל שינוי בשיטת הבחירות נדחקה בהרבה מתחת לכוחה האמיתי במערכות בחירות קודמות, אך הרחק מההישגים להם ציפו יריביו של אורבן, השולט במדינה יותר מ-12 שנים.מנהיג האופוזיציה, פיטר מארקי-זיי הודה בתבוסה בנאום לבוחריו והבטיח להמשיך את המאבק מהאופוזיציה. אורבן עצמו נשא נאום לתומכיו ואמר כי "מדובר בניצחון אדיר, כזה שיהדהד גם בריחב אבל בעיקר בבריסל".

דבריו של אורבן כוונו להנהגת האיחוד האירופי, עמה מצוי המנהיג ההונגרי בסכסוך מתמשך בשל מדיניותו הפרו רוסית והאנטי ליברלית.

אורבן, המקורב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אינו היחיד מבין בעלי בריתו של הנשיא הרוסי שזכה ככל הנראה אתמול בבחירות באירופה: גם הנשיא הימני של סרביה, אלכסנדר ווצ׳יץ׳ צפוי לנצח בבחירות לנשיאות ומפלגתו צפויה לשמר את כוחה בפרלמנט בבחירות הכלליות שנערכו במקביל.