השר מתן כהנא מבקר בחריפות את התייחסותו של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' לגל הטרור. לדבריו מדובר בהאשמת ימינה בגל הטרור. "זה נמוך וציני. זה לרקוד על הדם", אומר כהנא.

"זה לקחת טרור ערבי נגד יהודי שאנחנו סובלים ממנו מאז ראשית הציונות ולהאשים את ימינה בדבר הזה. זה שפל", אומר השר הקובע כי ידיה של הממשלה אינן כבולות בכל פרמטר הנוגע לביטחון אזרחי ישראל, על אף השותפים בה.

"אני יושב בקבינטים, ובקבינט האחרון שעסק בגל הטרור הזה נכחתי ואין שום דבר שאנחנו לא עושים אותו בגלל המבנה הקואליציוני של הממשלה הזו. זה פשוט קשקוש", הוא מבטל את הטענות וקובע כי נעשות פעולות רבות הן בהיבט ההתקפי והן בהיבט ההגנתי על ידי חיילים, שוטרים, מודיעין, איסוף נשק, חיזוק קו התפר ועוד.

בהתייחס לסערת החמץ אומר כהנא כי לא מדובר במחלוקת מהותית. השר הורוביץ שגה לתפיסת השר כהנא כשהעלה את הנושא שוב. "אין שום שוני ביחס למה שהיה בשנה שעברה", קובע כהנא. "הכול אותו דבר. מדובר בפסק דין מלפני שנתיים ובשנה שעברה התנהלנו בדיוק אותו דבר. אסור לפשפש בתיקי הנכנסים לבתי החולים ומצד שני יש חובה על מנהלי בתי החולים לוודא את כשרות המזון המוגש בבתי החולים. זו פסיקת בג"ץ. היא הייתה כך בשנה שעברה והיא תהיה כך השנה". לדבריו "השר הורוביץ עשה כאן סיבוב מיותר והכניס לנו אצבע בעין, אבל מהותית אין כאן שום דבר".

לעומת זאת בסוגיית הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון מצדיק כהנא את הטענות העולות מכיוונה של מועצת יש"ע ומכיוונו של יו"ר המועצה, דוד אלחיאני. "הוא צודק. אסור לנו לאפשר הקפאת בניה. כל מי שנכנס לממשלה הזו יודע שהתנאי הוא שהיא תמשיך לבנות ביהודה ושומרון. כולם ידעו את זה בהסכמים הקואליציוניים ואנחנו עומדים על כך שכך יהיה".

בהתייחס לביטוי 'הגדה המערבית' בו השתמש ראש הממשלה ושתיקתו לנוכח דבריו של מזכיר המדינה האמריקאי על אלימות המתנחלים, אומר השר כהנא כי מאחר והוא מכיר את בנט מזה כשלושים שנה הוא יודע שמדובר באדם ערכי ואידיאולוגי ודבר לא השתנה בתפיסתו. "ראש הממשלה בנט הוא איש ימין אידיאולוגי וערכי. כל ניסיון לעשות משוואה בין הטרור הערבי המשתולל לבין מקרי קצה של השתוללות כזו או אחרת ביו"ש היא פשוט מגוחכת. מתוך חצי מליון אזרחים ביו"ש קמצוץ קטן פורע חוק וכולם מגנים אותו, מול טרור ערבי שרוצח יהודים וישראלים. אין כאן שום משוואה כזו וזה מגוחך לדבר עליה".

על המחלוקת בינו לבין שר האוצר ליברמן אודות מתווה הגיור אומר כהנא כי המחלוקת היא עד כמה יהיה לרבנות הראשית מקום בגיור העתידי בישראל. "אני בפירוש רואה חשיבות לרבנות הראשית ורוצה שהיא תהיה חלק מתהליך הגיור. כאן יש מחלוקת והיא קטנה. אנחנו מתואמים עם אנשי ליברמן שעבודים על החוק המגובה על ידי רבנים. גם הרב דרוקמן חושב שזה חוק טוב שמדינת ישראל צריכה אותו ונעביר אותו במושב הקיץ".

על הקשר בינו לבין ראש הממשלה אומר כהנא כי הוא מסכים עם הדרך בה הולך בנט ועם זאת כאשר ישנה ביקורת הוא אומר אותה ובנט מתייחס אליה בכובד ראש. עוד הוא מציין כי בתחומי עיסוקו הוא מקבל מראש הממשלה יד חופשית לניהול הסוגיות השונות.

על עתידו הפוליטי דוחה השר כהנא ב"קשקוש מקושקש" את השמועות על שיריונו ב'יש עתיד' או שיח שהוא מקיים עם בני גנץ על השתלבות במפלגתו. "אני בימינה עם ראש הממשלה בנט, איילת שקד וכל חברי סיעת ימינה. אנחנו עובדים יחד", הוא אומר ומזכיר את דברי בנט על קונסטלציה פוליטית שונה שתהיה לקראת הבחירות הבאות, אך כעת לטעמו עוד מוקדם לדון בכך.

"הקווים האדומים שלנו זה לא להצביע בעד ההתנתקות שלוש פעמים, לא לשחרר אלף מחבלים, לא ללחוץ יד של ערפאת ולהגיד מצאתי ידיד, לא למסור את חברון", אומר כהנא לשאלת יכולת התמרון האידיאולוגי של מפלגתו. "אני לא עובד באולטימאטומים ואיומים. אנחנו אומרים כל הזמן שתנאי יסוד של הממשלה הוא המשך בניה ביהודה ושומרון, כמו שהוסכם בהסכמים הקואליציוניים".

לשאלתנו מתייחס השר כהנא גם להיערכות לל"ג בעומר בצל האסון שאירע במירון בשנה שעברה, ומספר: "משרד הדתות קיבל את האחריות על ההילולה הזו ויש לנו שתי מטרות, כמה שיותר אנשים שרוצים לחגוג שיוכלו להגיע ושכולם יחזרו הביתה בשלום. הגדרתי אפס שיקולים פוליטיים בכל ההיערכות להילולה. הממונה מתואם עם כל הזרמים של החרדים לבניית הילולה בטוחה. אנחנו בונים מתווה שיאפשר מספר מוגבל של אנשים בכל רגע נתון על ההר, נאפשר לחגוג כמיטב המסורת ללא צפיפות ודוחק ובעזרת ה' נעביר בקרוב חוק שיאפשר למשטרה להיערך לאירועים הללו".