עו"ד יותם אייל
עו"ד יותם איילצילום: עצמי

בימים האחרונים גילתה מערכת הביטחון דבר מדהים, שוהים בלתי חוקיים מהרשות הפלסטינית עוברים למדינת ישראל דרך פרצות בגדר, שב"חים שהבינו את מה שכל אדם סביר היה מבין שפרצה שקוראת לגנב קוראת גם למחבל, וכמו שניתן לעבור דרכה לצורך עבודה בישראל כך ניתן לעבור דרכה גם לצורך ביצוע פיגועי טרור כפי שעשה המחבל הנתעב בפיגוע בבני ברק בו נרצחו חמישה אנשים.

בתגובה לביקורת לפי הדיווחים יקיים שר הביטחון דיון בנושא אך ההשערות הן כי ייקבע כי אינו יכול לסגור את הפרצות בגדר עקב חוסר תקציב ותיעדוף הגדר בצפון, אכן שיקולים כבדי משקל וייתכן שהייתה להם גם אמינות אם לא היה מדובר בכרוניקה של שנים אשר מוכיחה כי מדובר במס שפתיים ולמעשה מדינת ישראל לא באמת מעוניינת לסגור את הפרצות בגדר.

חיפוש קל בכותרות החדשות בשנים האחרונות מראה כי כל תקופה מסוימת עולה סוגיית הפרצות בגדר, בדרך כלל בעקבות פיגועי טרור, בכל פעם צה"ל מודיע כי הוא הולך לעשות משהו בנידון אם זו בניית חומת בטון או תגבור כוחות ואחרי שהנושא יורד מסדר היום השב"חים ממשיכים לעבור כרגיל. כל מי שגר באזור הגדר או שירת באזורים אלו מודע לכך שבכל יום עוברים אלפי שב"חים את הגדר ללא פיקוח כלל, יתירה מזאת ישנן חברות שלמות של מסיעי שב"חים שמתפרנסים מכך על בסיס יומיומי, חברות שאם מדינת ישראל הייתה רוצה הייתה יכולה לפעול כנגדם, אך ההוראות בשטח הן לא לנהל אחריהם כל מרדף ולהשקיף ממרחק.

לחיילים המתוסכלים שעומדים מהצד ורואים את המפגע הבטחוני, שמדי פעם שולחים אותם לעשות כאילו הם עוצרים שב"חים אך מחזירים אותם חזרה ומאפשרים להם לעבור שוב, לרוב מסבירים כי מדובר במשחק חתול ועכבר מתוכנן, משחק של חתול ועכבר שמטרתו היא להראות כאילו עושים משהו אך בפועל המטרה היא לאפשר לשב"חים לעבור כדי שיוכלו להתפרנס בישראל ולא יהיו במצב כלכלי קשה מה שיוביל אותם לבצע פיגועים.

ככלל צריך לדבר על הקונספט של עוני שווה טרור, קונספט שלאחרונה מופרך יותר ויותר כאשר רואים את הבתים והחברה ממנה הגיעו המחבלים, מחבלים שלא רעבו ללחם בלשון המעטה אך בחרו לצאת ולרצוח יהודים מתוך רגשות שנאה והשאירו מאחוריהם חיים עשירים, אך זה נושא לפעם אחרת.

לפני מספר שנים כאשר שירת כותב המאמר בסדיר החליט מפקד הפלוגה שלו שנמאס לו ממשחקי החתול והעכבר, פנה לכל הגורמים והשיג אישור לעירוב יחידת עוקץ בנושא, אחרי שניים שלושה מארבים לתפיסת שב"חים קרה דבר מדהים ובמשך שבוע לא עבר שב"ח אחד בכל הגזרה מפחד מהכלבים, הצלחה בקנה מידה שלא היה כמותו. כמובן שמיד הגיעה הביקורת של ארגוני השמאל על שימוש בכלבים נגד שב"חים וגורמי הביטחון שוב בחרו להיראות טוב על פני ביטחון אזרחיהם.

מדינת ישראל לא רוצה לסגור את הפרצות בגדר, אפשר למצוא לכך עשרות תירוצים, כלכלי, חברתי, חוסר תקציב, נראות תקשורתית ועוד, תירוצים שונים אשר כל פעם עולים כאשר קורה פיגוע מחריד וצריך לתרץ את המחדל לציבור, לחלקם אולי קיימת אחיזה כלשהיא במציאות אבל המציאות מוכיחה שתמיד ימצאו תירוצים שונים ואף אחד לא באמת פועל לעצור את מעבר השב"חים, וכאשר מסתכלים על זה במבט של שנים רואים בעיקר כי הדבר עולה בהגברת הפשיעה בישראל ובחיי אזרחים ישראלים.

ובאשר למקבלי ההחלטות אנו הציבור נשארים עם השאלה הפשוטה: אם בחרתם שלא לסגור את הפרצות הגדר משיקולים ביטחוניים למה אתם כל כך מפחדים להגיד את זה ישירות לציבור?!

עו"ד יותם אייל מנכ"ל הפורום המשפטי למען ישראל