עידית סילמן
עידית סילמן צילום: דני שם טוב - דוברות הכנסת

ממשלת בנט-לפיד מאבדת את הרוב בכנסת ומתקרבת לסוף דרכה.

יושבת ראש הקואליציה עידית סילמן פורשת מהקואליציה על רקע חילוקי דעות אידיאולוגיים עמוקים עם מרכיבי הממשלה משמאל. "אינני יכולה עוד", אמרה.

בעקבות המהלך כינס ראש הממשלה נפתלי בנט התייעצות פוליטית ועיכב את המשך סדר יומו המתוכנן.

במכתב לראש הממשלה בנט כתבה סילמן: "אתה יודע אילו מאמצים כבירים השקעתי בשימור הקואליציה ובקידומה בתפקידי כיו"ר הקואליציה וכיו"ר וועדת הבריאות בכנסת. כמה ניסיתי לשמר את הביחד, למצוא את המכנה המשותף ובדרך זו להביא לדי יביטוי את המשימות החשובות שעמדו לפתחנו".

"חלק משותפינו, בעלי תפקידים מרכזיים בקואליציה, רואים ככל הנראה את הדברים אחרת ואינם מוכנים לכל פשרה מצידם בנושאים העומדים בליבת השקפת העולם של הציבור שבחר בנו והביא אותנו לכנסת ישראל", הוסיפה.

לדבריה, "ערכים מרכזיים בתפיסת עולמי אינם עולים בקנה אחד עם המציאות הנוכחית. אני קשובה לקולות מהשטח ולמחאה הכנה של ציבור הבוחרים שזכינו בתמיכתו ונבחרנו בקולותיו וגם לכאבם של אלה שלא בחרו בנו אך שייכים למחנה הלאומי. איני יכולה עד לשאת את הפגיעה בערכים ובדגלים שהם מהות וזכות".

"אני קוראת לך וליתר חברי: צריך להודות על האמת, ניסינו. הגיעה העת לחשב מסלול מחדש. לנסות ולהקים ממשלה לאומית, יהודית, ציונית. בואו נשלב ידיים ונביא לידי ביטוי את הערכים שבשמם נבחרנו ומייצגים את רוב העם", סיכמה את מכתבה לראש הממשלה.

שלשום הציבה סילמן אולטימטום בנושא הכנסת חמץ לבתי החולים, אך ראש הממשלה בנט לא גיבה אותה וקרא בסרקזם "לא לשגר אולטימטום".

"ניסיתי אחדות", אמרה סילמן, "כאחת שבאה מעולמות הטוב המשותף, עמלתי רבות עבור הקואליציה הנוכחית. לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל. לא הכל אתם יודעים כי ניסיתי בשקט. לא אוכל עוד להמשיך בדרך זו בשל הערכים והמקום ממנו אני באה. אני מפסיקה את חברותי בקואליציה ואמשיך לנסות לשכנע את חבריי לחזור הביתה ולהקים ממשלת ימין. אני יודעת שאינני היחידה שחשה כך.

"הזהות היהודית של מדינת ישראל היא זכות קיומנו כאן, זה הלב שלנו, זו המהות שלנו. פגיעה, ללא כל התחשבות בציבור ובערכים שאותם אני מייצגת היא קו אדום מבחינתי".

ח"כ סילמן משוכנעת: "ניתן להקים ממשלה אחרת כבר בכנסת הזו".

פרשן חדשות 12 עמית סגל דיווח כי ראש הממשלה נפתלי בנט שמע על הפרישה הצפויה מכלי התקשורת ולא עודכן לפני כן.

מכתב הפרישה של עידית סילמן
מכתב הפרישה של עידית סילמן צילום: ללא

מרגע שירדה מ-61 תומכים ל-60, לקואליציה אין עוד רוב לאישורו של אף חוק בכנסת. הקואליציה עשויה בדוחק לנסות ולבקש את תמיכת הרשימה המשותפת אולם הדבר רק יעודד ח"כים אחרים מהאגף הימני ללכת בעקבות סילמן. כעת רחוק הליכוד בחבר כנסת אחד בלבד מהשגת רוב לפיזור הכנסת, עם סיומה של הפגרה בעוד חמישה שבועות.

באופוזיציה הגיבו בסיפוק להודעתה של סילמן. יו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו מסר: "התרגשתי מאוד לשמוע את הצהרתה של חברת הכנסת עידית סילמן ואני מברך אותה בשם המונים בעם ישראל שייחלו לרגע הזה. עידית, את הוכחת שמה שמנחה אותך זו הזהות היהודית של מדינת ישראל והדאגה לארץ ישראל ואני מקבל אותך בברכה בחזרה הביתה למחנה הלאומי. את הוכחת שנציגי ציבור אמיתיים פועלים לפי צו מצפונם ואין זכות גדולה מזו. אני קורא לכל מי שנבחר בקולות המחנה הלאומי להצטרף לעידית ולחזור אלינו הביתה. אתם תתקבלו בכל הכבוד הראוי ובזרועות פתוחות".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר: "שחר של יום חדש. זה תחילת הסוף של ממשלת השמאל הלא ציונית של בנט והתנועה האיסלמית, והסנונית שתבשר בע"ה על החלפתה בממשלה יהודית, ציונית ולאומית. ברכות והערכה גדולה לח"כ סילמן על האומץ לעשות את הדבר הקשה אך נכון ומתבקש כל כך. במקום שבעלי תשובה עומדים צדיקים גמורים אינם עומדים".

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין אמר: "אני מברך מכל הלב ובהערכה עמוקה את ח"כ עידית סילמן, שעשתה הבוקר את המעשה הנכון, את המעשה הציוני והודיעה על הפסקת חברותה בקואליציית השמאל. ח"כ סילמן, בצעד שעשתה, מצילה את מדינת ישראל מתהליך מסוכן וחסר תקדים של פגיעה עמוקה באופי היהודי של המדינה וביסודות קיומה. אני קורא לכל מי שנבחר בקולות בוחרי הימין ללכת בדרך שסללה ח"כ סילמן ולעשות כמוה".

יו"ר ש"ס אריה דרעי הוסיף: "אני מברך את ח"כ עידית סילמן, שנתנה יד להצלת הזהות היהודית של מדינת ישראל, מתנצל שפקפקתי בצעד האמיץ שעשית, תבורכי מפי עליון. ׳בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל׳".

ראש הממשלה נפתלי בנט נשאל במסיבת עיתונאים אתמול (ג') על סערת החמץ שעוררה מתיחות בין שר הבריאות ניצן הורוביץ ליו"ר הקואליציה וחברת מפלגת ימינה - ח"כ עידית סילמן.

"על כולנו להרגיע בלי סיבובים פוליטיים, לא לשלוח מכתבים עם הוראות וגם לא אולטימטומים", אמר בנט אחרי שסילמן אמרה כי הורוביץ לא יוכל לכהן כשר אם יתעקש על הכנסת חמץ לבתי החולים בפסח.

עוד אמר בנט: "הדרך הנכונה היא לא דרך חקיקה, לא דרך כפייה אלא דרך התחשבות. לא צריכים לפתוח תיקים של אף אחד לבדוק אם יש חמץ. ואנשים שלא שומרי מצוות צריכים מרצונם להתחשב ולא להביא חמץ למקומות ציבוריים".

על הקפאת הבנייה ביו"ש אמר בנט "אנחנו ממשיכים ונמשיך לבנות ביהודה ושומרון, לא תהיה פה הקפאה. הדברים יקרו כסדרם".

ראש הממשלה נשאל האם ביתו ברעננה הפך למעון רשמי שמחייב שיפוץ בעשרות מיליוני שקלים, וענה: "היה צריך שיפוץ בבלפור. אנחנו צריכים לחיות איפה שהוא. אני חי ברעננה. זה המעון הרשמי עד שבלפור ישופץ".