נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בעקבות פרישת עידית סילמן מהקואליציה, גורמים בממשלת בנט-לפיד פנו למשפטנים בבקשה לנסח הסכמות עם הרשימה המשותפת. כך דיווחה עיתונאית חדשות 13 אילה חסון.

לפי הערכות, הרשימה המשותפת לא תצטרף לקואליציה אך הממשלה תישען על אצבעותיה בכנסת כדי להעביר חוקים חשובים וכן לאשר את תקציב המדינה הבא.

שר המודיעין אלעזר שטרן (יש עתיד) לא פסל שותפות עם המשותפת וענה לשאלת ערוץ 7 בפתח ישיבת הממשלה: "כל מי שצריך להילחם בטרור ומבין שהלחימה בטרור היא אתגר משותף של כל אזרחי ישראל הוא מוזמן לממשלה הזו".

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד הגיב בחשבון הטוויטר שלו: ''קואליציה עם המשותפת? כנראה שבנט איבד את זה''.

יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר הגיב לפרסום, "תגידו אתם השתגעתם? ממשלת דמים בתמיכת תומכי טרור, לא עוצרת באדום וממשיכה בדרך לביזיון הלאומי באובדן הציונות במדינת ישראל. חייבים לפרק את הממשלה הרעה הזאת אחת ולתמיד ולהקים ממשלת ימין מלא מלא, לפני שבנט יפתח במו"מ עם נסראללה".

בלשכת בנט מכחישים וטוענים כי אינם מנהלים משא ומתן עם הרשימה המשותפת.

מתן כהנא: "כל חברי ימינה ממשיכים קדימה בממשלה הטובה הזאת"

שר הדתות מתן כהנא הגיב הבוקר (ראשון) לפרישת עידית סילמן מהקואליציה ואמר כי שאר חברי ימינה ממשיכה כרגיל ולא מתכוונים לעזוב.

"ימינה לא מתפרקת", אמר כהנא בדרכו לישיבת הממשלה, "ימינה רוצה בהמשך קיומה של הממשלה הזו שעושה דברים חשובים מאוד לאזרחי מדינת ישראל. יש לנו עוד הרבה דברים חשובים לעשות וכל מה שצריך לעשות זה לחזור לקווי היסוד שעליהם הסכמנו כשנכנסנו לממשלה, והממשלה הזו תמשיך לעבוד.

כהנא עדכן: ''כל חברי ימינה ממשיכים קדימה בממשלה הזאת, זאת ממשלה טובה, צריך לחזור לקווי היסוד שעליהם הסכמנו בעת הקמת הממשלה.

"עידית סילמן עברה תקופה קשה מאוד בחודשים האחרונים, תקיפות מילוליות ולדבריה גם תקיפות פיזיות, היא נשברה ולצערי בחרה לעבור לחלק שלטענתה עשו את כל התקיפות האלה. אני מצר על כך. שום דבר מהותי לא השתנה מאז שהקמנו את הממשלה הזאת, זו ממשלה טובה שעושה דברים חשובים לעם ישראל", טען שר הדתות.

גם שר התקשורת יועז הנדל התייחס למשבר הפוליטי ואמר בפתח ישיבת הממשלה: ''אנחנו נעבוד קשה, הממשלה הזו עושה דברים חשובים, סוף סוף אפשר לעבוד. חוסר יציבות פוליטית לא יכול להניע תהליכים וגם לא יכול לעזור במלחמה בטרור, ולכן אנחנו נעשה הכל כדי לייצב את המערכת''.

הנדל: "הממשלה הזו עושה דברים חשובים, נעשה הכל כדי לייצב אותה"

בעיתון ישראל היום דווח כי בקואליציה מפעילים לחץ כבד על הרשימה המשותפת בתקווה שלא תצביע בעד פיזור הכנסת.

ההשערה בקואליציה היא שבמידה והרשימה המשותפת תודיע פומבית שתצביע נגד פיזור הכנסת, ח"כים שחושבים על עריקה יבינו שאין בחירות באופק ולא ירצו להישאר "תלויים באוויר".

בימים האחרונים גורמים פוליטיים בקואליציה פנו לבכירי הרשימה המשותפת והציעו הצעות אותן מגדירים בקואליציה מרחיקות לכת. ההצעות שקיבלו אנשי הרשימה המשותפת נוגעות בתקציבים למגזר הערבי, תמיכה בחוקים "אזרחיים" של חברי הרשימה המשותפת שייטיבו עם הציבור הערבי ועוד.

מלבד הטבות מעשיות, בקואליציה לוחצים על אנשי הרשימה המשותפת בטענה כי פירוק הממשלה הנוכחית והליכה לבחירות עשויה להקים ממשלה עם סמוטריץ' ובן גביר הנחשבים כידוע קו אדום בעיני אנשי הרשימה המשותפת.