הרב יורם טרנר
הרב יורם טרנר צילום: חני קובלקין

המתיחות הביטחונית גוברת, ואיתה גובר אצל חלקנו החשש להסתובב ברחובות וזאת לאחר המראות הקשים שראינו בשבועות האחרונים בבאר שבע, תל אביב, חדרה ובני ברק.

בעוד כשבועיים נתיישב כולנו לליל סדר חגיגי. בליל יציאת מצרים, הלילה בו יצא עם ישראל מעבדות לחירות, אנו שמים במרכז את היכולת 'להגיד'. לא סתם לדבר אלא להרבות בסיפור , לבטא מי ומה אנחנו ומה ייעודנו. את המסר המרכזי של הלילה הזה אנחנו לא מתמצתים בקצרה, אלא יושבים, מתכנסים ומאריכים בו, אנו מתאמצים לחוות את הסיפור עצמו ולהפגישו עם הדורות הבאים.

עם ישראל, 'עם הספר', עוסק בסיפור המציאות 'ישראל מספרים תהילת ה' בעולם'. חכמינו מתארים את האופי המיוחד של עם ישראל – 'אין כוחה של אומה זו אלא בקולה'. להיות יהודי פרושו לספר, לבטא את מה שנמצא עמוק בפנים.

בלילה הזה, בו חוגגים כל בית ישראל את ליל הסדר, אנו מגלים את הסוד הגדול - איך לצאת מאילמות לדיבור, מבדידות ליחד, משתיקה למודעות, משעבוד לגאולה, מעצבות לשמחה.

אין תזמון טוב יותר לעם שלנו, שעובר תקופה מאתגרת ומורכבת, מלהגיד: כוחנו בפנימיותנו ומתוך כך בקולנו. אנו לא נפחד מאויבנו, אשר מנסים להחליש אותנו, לפגוע בנו, להפחיד ולהשתיק. להפך, נצא בקול גדול וביד רמה, נספר את הסיפור של עמנו לילדינו, נברך על הנס הגדול שעשה לנו. נהלל, דווקא בלילה, כשהעולם עטוף בסוד ומסתורין, על כל הטוב שנתן לנו.

פעם אחת בשנה אנו אומרים את ההלל בחשיכה. זו ההזדמנות שלנו לגלות ולראות את האור והטוב, את היכולת לשבח ולהתמלא בהודיה אפילו בלילה. 'לילה כיום יאיר'.

את סיפורנו אנו נחזור ונספר בכל שנה מחדש. החזרה על הסיפור מנכיחה לנו עד כמה אנחנו חלק וביטוי של מהלך אדיר. לסיפור שלנו יש משמעות רבה, זה לא משהו שקרה בעבר ונשתכח. זהו סיפור עתיק יומין, שממשיך ומתרחש בכל שנה ושנה.

גם בתקופה האחרונה, ראינו מקרוב עד כמה אויבנו לא שוקטים ומנסים לפגוע בנו - "שלא אחד בלבד עמד עלינו לכלותינו". ליל הסדר המתקרב, מזכיר לנו כבכל שנה: "והיא שעמדה לאבותינו ולנו.... והקב"ה מצילנו מידם".

גם אם המציאות שלנו היום נראית רחוקה מלהיות שלמה, אנחנו חייבים לזכור את האמת הפשוטה - אנחנו זוכים לחיות בדורות מיוחדים, חוזרים לארצנו, אנחנו בעיצומו של תהליך גאולה נפלא!

בואו כולנו ביחד נצא ונחגוג את חגיגת הפסח יחד עם כל בית ישראל, זו באמת התשובה שלנו לכל החפצים להשבית שאת שמחתנו.

במהלך השבועיים הקרובים, ייצאו ילדי ישראל בערים רבות ברחבי הארץ, לאפיית מצות המונית, שתחבר את כולנו להתכונן יחד לחג הפסח, לדבר על הנס שעשה לנו, ולחבר כל יהודי ויהודי לסיפור עמנו.

הכותב הוא הרב יורם טרנר, יו"ר ומנכ"ל ארגון 'פנים אל פנים'.