המרוויח הגדול מכל המהומה. המלך עבדאללה
המרוויח הגדול מכל המהומה. המלך עבדאללהצילום: רויטרס

מלך ירדן מלהיט את הרוחות ומאשים את ישראל בשבירת הסטטוס-קוו וגם משרד החוץ בהנהגת יאיר לפיד כבר רואה בהתבטאויות שמתסיסות ומלהיטות את האווירה. על המניע שמוביל את מלך ירדן שוחחנו עם המזרחן ד"ר אדי כהן.

לסיבות המוכרות של המלך הירדני המבקש לרצות את 70 האחוזים הפלשתיניים מבין אזרחיו ורצונו להציג את עצמו כשליח האיסלאם להגנה על מסגד אל אקצה, מוסיף ד"ר כהן סיבה נוספת: "הוא רוצה כסף" והוא מסביר:

"ירדן היא מדינה ללא משאבים וכלכלה, אלא רק שחיתות ושבעים אחוז פלשתינים שלא עושים כלום. מקור הפרנסה שלו הוא השליטה על אל אקצה. יש הרבה תורמים, יש 56 מדינות ערביות ואיסלאמיות שתורמות, יש גם אנשי עסקים שתורמים למלחמה ביהודים הכובשים".

בדבריו מציין ד"ר אדי כהן כי אחזקת כתשע מאות עובדים בהר הבית, מהטבח ועד אחרון השומרים, עולה לו כמאה וחמישים מיליון שקלים מדי שנה, וגם כספים אלה מגיעים מאותן תרומות. לדבריו מאז ימי המופתי חאג' אמין אל חוסייני וההסתה שהוביל תחת הכותרת לפיה היהודים רוצים להרוס את אל אקצה, ועד היום, מהומות מניבות סכומי עתק. "כסף הוא המשחק", ולשם כך טובים למלך הירדני זמני משבר.

בנוסף, מציין ד"ר כהן, "הוא רוצה להוריש את הכתר לבן שלו שיוגדר כמוהו שומר המקומות הקדושים של האיסלאם והנצרות. בעיני העולם הוא נחשב ללוחם ביהודים שזה תואר בקוראן. הוא מצייר את עצמו כיחיד שלוחם בכובש הישראלי".

כהן מוטרד מכך ש"בכל שנה אנחנו מופתעים", בעוד מדובר בריטואל החוזר על עצמו מדי שנה בשנה. "הוא מחפש את זה, ומרגיז אותי לראות שאנחנו מופתעים. הם רוצים לירות בנו ורוצים הרוגים אצלם, הם מחפשים למות".

כחלק מהמאבק הפומבי שלו מנסה המלך עבדאללה להיאבק בהסכמי אברהם, ולשם כך קיים את השיחות עם מלך מרוקו ועם יורש העצר האמירתי. לטעמו המענה הראוי והנכון להתנהלות זו הוא סגירת הברז הישראלי והפסקת העברת מים וגז לירדן והחזרת השגריר הירדני לארצו. "הם יבאו על ארבע", הוא משוכנע. "הם צריך אותנו. אנחנו ששמרנו על המלך מול דאע"ש, אנחנו מעבירים לו מידע מודיעיני. בזכותנו הוא חי ושולט".

ד"ר כהן מבקר את בכירי הממשלה בישראל שחוששים להגות בתגובתם את שמו של המלך עבדאללה עצמו ואת שם ראש ממשלתו המעודדים פיגועים. כך בתגובותיהם של בנט, סער ולפיד שמעדיפים לדבר על "גורמים" ולא לומר את הדברים במפורש. "גנץ ולפיד עלו אליו לרגל. מה זה נתון לנו? הם מאשימים את נתניהו, בגללו המהומות? זה לא ייפסק. יהיו עוד יום שישי ועוד יום שישי, עוד תפילות ועוד התבטאויות".