השר כהנא לשיקלי: אתה יורק בפרצוף לדורות של חניכי מכינות" ערוץ כנסת

הבוקר (ב') מתקיים בוועדת הכנסת דיון מיוחד לבקשת סיעת ימינה, דיון בו יוחלט להכריז על ח"כ עמיחי שיקלי כפורש מהמפלגה.

את סיעת ימינה ייצג בדיון השר לשירותי הדת, מתן כהנא, שהציג בשם הסיעה את כל הטענות בגינן יש להכריז על ח"כ שיקלי כפורש.

השר כהנא אמר בכאב בפתיחת דבריו כי היה מעדיף שהדברים לא היו מגיעים לידי כך, אך מעשיו של ח"כ שיקלי לאורך קיומה של הממשלה הנוכחית העידו כי הוא פועל נגד הסיעה והעומד בראשה, דברים המעידים כי אינו רואה עצמו חלק ממנה ועל כן יש להכריז עליו כפורש.

בפתח דבריו פנה הטיח כהנא בפני ח"כ שיקלי מילים קשות על כך שבחר שלא להיות שותף להקמת הממשלה בשל חשש להשלכות שבכך: "הבנו – כולנו - שעל כף המאזניים עומד עתידה של מדינת ישראל. אתה ח"כ שקלי, ברגע האמת, ברגע הגורלי, השתפנת. ברחת מלקחת אחריות". השר כהנא אף ערער על ניסיונות של ח"כ שיקלי לטעון כי מעשיו נבעו בהתאם לערכים בהם הוא מאמין: "אם ערכים עמדו בבסיס ההחלטה שלך, איך העזת להצביע נגד חוק האזרחות? איך העזת להצביע נגד אינטרס בטחוני מובהק של מדינת ישראל?".

לאחר מכן מנה השר כהנא את מעשיו של שיקלי נגד הסיעה שכללו הצבעה נגד עמדת מפלגתו במשך 754 פעמים, הניח 19 הצעות חוק ללא הסכמה של אף אדם מסיעת ימינה, ואף נשא דברים קשים נגד חברי סיעתו והעומד בראשה מעל במות הכנסת. "651 פעמים פעל בחוק התקציב בצורה אופוזציונית ולא עניינית, והצביע נגד חוק האזרחות", תקף השר כהנא, ואף חשף כי הדברים נעשו למרות שמאחורי הקלעים סוכם עם ח"כ שיקלי שיצביע בעד.

בנוסף למעשיו נגד סיעתו השר כהנא יצא נגד חבירתו של ח"כ שיקלי ליו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו, כדמות אמינה בעיניו. השר כהנא הזכיר כי ח"כ שיקלי עצמו טען בעבר "הפער בין הבטחות נתניהו למציאות בלתי נתפס ולא יאמן ששוב ושוב קונים את הבטחות הסרק האלה", ולאחר מכן מנה השר כהנא בפניו את הפרת ההבטחות של ח"כ נתניהו לאורך השנים ואף את מעשיו שאינם על פי ערכי המצביעים מימין. "הרהבת עוז והשתתפת ונאמת בהפגנת אופוזיציה נגד הממשלה והאשמת את סיעת ימינה כולה ב'חטא המשולש: שוחד, מרמה והפרת אמונים' – תזכיר לכולנו – האם זה לא שותפך החדש שמואשם בעבירות אלו בעצמו?" הטיח כהנא בשיקלי ואף הוסיף: "אנחנו באים להציל את המדינה ואתה חובר לגדול השקרנים בפוליטיקה הישראלית?".

השר כהנא התייחס גם לדיון שהתקיים אמש בבג"ץ בנושא הדיון לאחר שח"כ שיקלי הגיש עתירה נגדו טרם קיומו ומסקנותיו. "פנית לבג"ץ נגד הליך שקורה בכנסת. את קודש הקודשים המשפטי של הימין, עקרון הפרדת הרשויות אתה רומס ברגל גסה. מבקש מבג"צ להתערב בהחלטות הריבון. אחרי פעולה כזו, איך בכלל תוכל להמשיך לדבר על ימין. אפילו בית המשפט אמר לך שאולי כדאי לתת לכנסת לעשות את עבודתה".

הוזכרו בפני חברי הוועדה גם דברים שנשא ח"כ שיקלי בעבר בשבח חברי הקואליציה הנוכחית אך בשעת אמת פעל אחרת. על חברי מרצ אמר: "ימינה לא מחרימה אף מפלגה שמכבדת את ישראל כיהודית ודמוקרטית", על מנסור עבאס: "אסור שנראה את החברה הערבית כמקשה אחת ואסור שנבטל בזלזול את אלה שמושיטים יד לעיצובו של עתיד משותף" ועל אפשרות של ממשלת אחדות: "אני עם נפתלי ומאחוריו במאמצים להקמת ממשלה – ממשלת ימין תחילה ואם זה לא מסתייע אז ממשלת אחדות. סומך על נפתלי ומהלכיו מלא-מלא. בקיצור אנחנו אגרוף אחד".

השר כהנא פנה בדברי סיכום תחילה אל ח"כ שיקלי עצמו: "פרשת מאיתנו כי דאגת לעתידך הפוליטי. כנראה הכרת טוב מאיתנו את פטרונך החדש וידעת מה מצפה למי שישים את טובת המדינה לפני טובתו האישית". השר הוסיף גם דברים הקשורים לעת האחרונה: "פרשת מאיתנו כי לא היה לך האומץ לעבור את מה שאנחנו עוברים בשביל המדינה. את מה שחברתנו עידית עברה בשנה האחרונה".

לבסוף חתם השר כהנא את דבריו בפני חברי הוועדה: "המצב המשפטי בפנינו פשוט, ברור וחד משמעי – חה"כ עמיחי שיקלי ביצע כל מעשה אפשרי על מנת לפרוש מסיעת ימינה ופועל באופן אקטיבי כנגד הסיעה ובמטרה ברורה לפגוע בה ובראשיה. התקדימים ידועים לכולכם ובהתאם אני קורא לכם להצביע בעד הכרזתו של חבר הכנסת שיקלי כעל מי שפרש מסיעת ימינה".