המזרחן ד"ר מוטי קידר מתייחס בראיון לערוץ 7 להערכות לפיהן הסכם הגרעין עם איראן יירד מהפרק. לדבריו מדובר בחדשות טובות ולא טובות.

הפן החיובי של הידיעה הוא שאיראן לא תקבל את רצונה, הכרה בינלאומית בזכותה לפיתוח הגרעין. מנגד, בהיעדר הסכם האיראנים יכולים להתקדם עם תכנית הגרעין ללא מגבלה כלשהי והמשמעות היא הפיכתה של גרעין למדינה גרעינית בעתיד הנראה לעין.

"האיראנים הם אמני המשא ומתן והם מנסים להשיג כמה שיותר והם ניסו עוד ועוד, למשל להוציא את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור, עניין שאין לו קשר לנושא הגרעין. הם הרי התנגדו תמיד להכללת נושאים אחרים בנושא הגרעין, אבל הם כן רוצים להכניס להסכם הגרעין את נושא משמרות המהפכה. האמריקאים אמרו להם שיחליטו, או שנכניס את הכול כולל הטילים והטרור וגם משמרות המהפכה או שנטפל רק בגרעין. כשמובילים את האמריקאי באף זה כואב והוא מבין ולכן יש גבול למה שהאמריקאים מוכנים ללכת אליו", מסביר ד"ר קידר את המניע שהוביל לתוצאות הצפויות.

עוד הוא קובע כי ממשל ביידן הפך לריאליסטי הרבה יותר בראיית הרעים מול הטובים, וזאת בעקבות המלחמה באוקראינה. "המלחמה באוקראינה מבחינה פסיכולוגית דחפה את ביידן ואחרים לתחושה שהעולם באמת מחולק לטובים ורעים. כך יותר קל להגיע למסקנה שהאיראנים היא מדינה רעה שלא כדאי להגיע איתה להסכם".

קידר מזכיר את התובנות שעלו מארכיון הגרעין ובראשן העובדה שהאיראנים ממשיכים בתכנית העשרת האורניות ובתכנית הגרעין וחימוש הגרעין גם ללא הסכם ולמעשה הם מתעתעים בעולם ומשקרים לאורך כל השנים. "לכן בתקופת נתניהו ישראל ניסתה לשכנע את העולם שאין טעם להגיע להסכם כי ממילא הם לא מתכוונים למה שהם חותמים עליו".

על הזירות האחרות בהן פועלת איראן אומר ד"ר קידר כי למעשה "איראן בנתה אימפריה שכוללת את איראן, את עיראק, סוריה לבנון תימן ועזה. האיראנים כבר מתייחסים לעיראק כאדמה שלהם הם יכולים לעשות בה כרצונם והם מעבירים אליה את הצבא שלהם, ומייצאים לסוריה משאיות שמושכות אחריהם טריילרים עם ארגזים ארוכים מאוד שברור לכולנו מה יש בהם. הם מתייחסים לכל המרחב הזה כשייך להם".

לפרלמנט האיראני, אומר קידר, אין כל משמעות, והראיה היא שגם כאשר נפלה בבחירות האחרונות המפלגה שמאחורי המיליציות האיראניות, הדבר העיד על דעת קהל קשה מבחינתם, אך הדבר לא הפריע למשטר שם להמשיך לפעול עם המיליציות בעיראק באין מפריע. "העולם לא מבין את זה. העולם מתרשם רק מפיצוצים באוקראינה ולא מדברים שנעשים בהסתר ומאחורי הגב. העולם התגייס מול דאע"ש שהפחיד את כולם דרך סרטוני שחיטת האנשים. האיראנים עושים את זה רק בלי מצלמות אז העולם לא עושה כלום נגדם".