עמית סער
עמית סערצילום: דובר צה"ל

"איראן נמצאת במרחק שבועות בודדים מצבירת כמות מספקת של אורניום לפצצת גרעין. הם עוד לא שם, אבל הם מתקרבים וזה מטריד מאוד. זה המצב הכי מתקדם שהיה להם מבחינת צבירת חומר", כך מזהיר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל עמית סער.

בראיון לעיתון 'ישראל היום' שיפורסם במלואו ביום שישי אמר סער כי האיראנים ממשיכים להעשיר אורניום בשלוש רמות: ‪20% ,4%‬ ו .60% לדבריו, המעבר להעשרה צבאית ברמה של 90% הנדרשת לפצצה גרעינית, הוא עניין של זמן קצר.

"אין להם בעיה טכנולוגית. זה רק עניין של החלטה. הם השתלטו לגמרי על טכנולוגיית הצנטריפוגות המתקדמות. הם יודעים לייצר ולהפעיל אותן, וגם אם נגיע עכשיו להסכם כמו בפעם הקודמת - יידרש להם זמן קצר מרגע שהוא יסתיים ועד שהם יצברו מחדש מספיק חומר לפצצה".

סער הזהיר עוד מהתפוצה הנרחבת של כטב"מים וטילי שיוט לשלל גורמים באזור, באדיבות איראן. "בעבר, היכולת לקחת 50 ק"ג חומר נפץ, להעביר אותם 1,500 ק"מ ולפגוע בנקודה מדויקת - היתה שמורה רק למעצמות. היום זה נמצא בידי קבוצות בתימן או בעיראק. הן עושות התקפות כאלה על בסיס שבועי. אנחנו עוקבים אחרי זה ומתכוננים לזה מודיעינית ומבצעית".

לשאלה אם לדעתו ישראל צריכה לתקוף יותר בדרכים שונות באיראן ענה תא"ל סער: "איראן מורתעת מישראל, ואנחנו לא צריכים להגביל את עצמנו איפה אנחנו פוגעים בה. זה כואב להם בכל מקום שאנחנו פוגעים בהם, ואם תשאל אותם - הם במאזן גרוע מאוד מולנו. אבל אסור לנו גם לשכוח שאיראן היא מדינה ענקית, והיא רחוקה, ולפעול שם זה לא כמו לפעול פה, במעגל הראשון. זה דורש יכולות אחרות, והצדדים מבינים שפעולות גלויות אחד מול השני יביאו אותנו מהר מאוד להסלמה".

סער אומר כי החתימה על הסכם גרעין חדש נדחית ממניעים פוליטיים. "רוב הסוגיות פתורות. מה שבעיקר מפריע להסכמה הוא הסנקציות, סוגיה שלא היתה במרכז בהתחלה, ושההיבט שלה הוא בעיקר סמלי. יש לחץ על כל צד לוותר. אני חושב שבסוף זה ייפתר".

בראיון מגלה סער שפעילות צה"ל בצפון השומרון סיכלה פיגועים שהיו בדרכם לישראל. "היינו חייבים לעשות את זה כדי לעצור את הרצף. סיכלנו שלושה-ארבעה פיגועים של חוליות חמושות". לדבריו, הפלשתינים ברובם לא מעוניינים בהסלמה או במלחמה.