אבתיסאם מראענה
אבתיסאם מראענהPhoto by Olivier Fitousi/Flash90

ח"כ אבתיסאם מראענה ממפלגת העבודה העבודה, אישרה את השתתפותה בטקס יום הזיכרון הישראלי־פלסטיני של תנועת "לוחמים לשלום" ופורום המשפחות השכולות - כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

הטקס צפוי להתקיים בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, במקביל לטקסים הממלכתיים.

הטקס ידוע כשנוי במחלוקת, בעיקר בקרב מחנה הימין, שכן הוא מבקש לזכור באותה מידה את חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה לצד פלסטינים שנהרגו על ידי כוחות צה"ל.

בין הדוברים שצפויים לנאום בטקס נמנים אסמעיל אל־ח'טיב, שבנו בן ה־13 נהרג על ידי כוחות צה"ל בג'נין בשנת 2005, וכן נסרין אבו אל־ג'ידאן, שחלק מבני משפחתה נהרגו ונפצעו כתוצאה מהפצצות של צה"ל ברצועת עזה.

חברת הכנסת התייחסה להשתתפותה בטקס וטענה: "יש לי כבוד רב ליום הזיכרון ולמשפחות השכולות, ואני משתתפת בכאבן העצום והבלתי נתפס. אני מאמינה שהדרך למנוע מלחמות נוספות ומוות נוסף עוברת דרך הכרה בכאב של האחרים והאחרות".

לאורך השנים עורר הטקס תגובות זועמות מצד הפוליטיקאים בימין. בשנת 2018 אמר שר הביטחון דאז, אביגדור ליברמן, כי "זהו מפגן של טעם רע וחוסר רגישות, שפוגע במשפחות השכולות היקרות לנו מכל".

מתנועת "לוחמים לשלום" נמסר: "השנה נציין את יום הזיכרון בקריאה לשלום. אנחנו נבקש לזכור את הנופלים משני הצדדים, ונקרא ביחד לסיים את מעגל הדמים, לסיים את המלחמה, הכיבוש והסכסוך".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף את השתתפות ח"כ מראענה בטקס המשותף. "אבן אחר אבן, לבנה אחר לבנה, ממשלת בנט פורמת את האתוס המכונן עליו הוקמה מדינת ישראל ואת המאחד בחברה הישראלית. קדושת האחדות של יום הזכרון מחוללת על ידי חברת כנסת מן הקואליציה. בוקר כואב ועצוב".

יו"ר מפלגת נעם, ח"כ אבי מעוז הוסיף, "הקואליציה הישראלית-פלסטינית בראשות נפתלי בנט ממשיכה בפגיעה ביקר ובקדוש לעם ישראל. אין תחתית אליה חברי קואליציית "האחדות" לא הגיעו, אך פגיעה ביום הזיכרון, היום הלאומי בו אנו מתאחדים וזוכרים את חללי מערכות ישראל זהו שפל חדש".

"אני קורא לחברי הכנסת שעוד נשאר בהם מעט מהכבוד הלאומי שלהם - תפרקו את הממשלה. תהיו נאמנים לערכים שלכם, ותבואו למחנה היהודי-לאומי להקים ממשלה יהודית-לאומית", הוסיף מעוז.