סיגל בר צבי
סיגל בר צבי צילום: דוברות המשטרה

ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב סיגל בר צבי, אמרה היום (שני) כי במהלך חודש הרמדאן המשטרה "נאלצה להתמודד עם קיצונים משני צדי המתרס".

לפי הדיווח של כתב "הארץ" ג'וש בריינר, בר צבי אמרה כי "היו ניסיונות בלתי פוסקים של גורמי טרור ואחרים להסית ולהתסיס כדי לערער את הסדר במדינה ובמקומות הקדושים בפרט".

בשיחה עם כתבים, אמרה בר צבי כי בתקופה זו היתה "הסתה בלתי פוסקת שכללה הפצת מידע כוזב על פגיעה מדומה בחופש הפולחן או בסטטוס קוו בהר הבית, הסתה שהובילה להתנהגות מבזה ואלימה של פורעי חוק כלפי המקום הקדוש ופגיעה בעשרות אלפי מתפללים".

יו"ר מפלגת עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר: "הסימטריה שעושה ראש אגף מבצעים במשטרה שבה היא משווה בין התוקפים למותקפים היא סימטריה פסולה ופוליטית, שמנסה להצדיק מעשי טרור ואלימות נגד יהודים. הגיע הזמן שבמקום שמשטרת ירושלים תנסה להצדיק טרור היא תשמור על אזרחי המדינה. כניעה מזמינה טרור".

המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לימי הזיכרון והעצמאות. ראש אגף המבצעים סיפרה כי ישנן עשרות התרעות לא ממוקדות לפיגועים ואמרה כי בפאתי הערים המעורבות נפרסו כוחות מעובים על מנת למנוע הפרות סדר.

ניצב בר צבי הוסיפה כי מתחילת חודש מארס היו 22 פיגועים בהם נרצחו 16 אנשים. "אנו מבקשים מהציבור להיות עירני, התקופה מתוחה". ראש אג"ם התייחסה גם לפגיעה בדגלים ולהנפת דגלים של ארגוני טרור. "בחודש הרמדאן המשטרה נאלצה להתמודד עם הסתה וקיצונים משני הצדדים. היו שביקשו להתסיס ולהצית את השטח והמשטרה שמרה במאמץ עליון על החוק והסדר. מוגשים כתבי אישום", אמרה.

כרזה ענקית נתלתה היום במתחם הר הבית אחרי תפילת החג ובה נכתב: "חמאס מברך את האומה הערבית והאסלאמית לרגל חג אל פיטר". ברקע נראה איש הזרוע הצבאית של הארגון עם נשק. המשטרה הודיעה שהכרזה הוסרה כעבור זמן קצר ושחשוד, תושב מזרח ירושלים, נעצר. לפני כן, במסגד אל אקצא השתתפו רבבות מאמינים מוסלמים בתפילת עיד אל־פיטר. הוואקף אמד את מספרם ב-200 אלף.

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי השר לביטחון הפנים בר לב הנחה את המשטרה להימנע ככל הניתן מכניסה להר הבית. אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי הנחה בעצמו את מפקד מחוז ירושלים ברוח הדברים.

בשיחה עם כתבים הודה המפכ"ל כי שינה גישה לעומת אירועי השנה שעברה בירושלים ובהר הבית והנחה את המשטרה לצמצם ככל הניתן את הכניסה למתחם, אך השאיר בידי מפקד מחוז ירושלים את הסמכות להכניס שוטרים להר במקרה הצורך.