דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: רויטרס

מארק אספר, שכיהן כשר ההגנה בממשל טראמפ, טוען כי הנשיא לשעבר הציע לירות במפגיני תנועת "חיי שחורים נחשבים" כאשר אלו התקבצו מחוץ לבית הלבן בשנת 2020.

על פי הספר החדש שפרסם אספר בשם "שבועה קדושה: זכרונותיו של שר הגנה בזמנים יוצאי דופן", כאשר התגברו הפגנות השחורים בארה"ב בעקבות רציחתו של ג'ורג' פלויד על ידי השוטר דרק שובין, זעם טראמפ על ההפגנות ושאל את בכירי הבית הלבן "אתם לא יכולים פשוט לירות בהם? פשוט לירות להם ברגליים או משהו כזה?".

בספר מתאר אספר את הרגע בו הציע טראמפ לירות במפגינים כ"רגע סוריאליסטי. לשבת בתוך החדר הסגלגל, כאשר הרעיון הזה עלה באוויר, והנשיא בפנים אדומות מזעם התלונן בקול רם על ההפגנות בבירה וושינגטון".

אספר ידע מההתחלה כי התשובה לשאלה של הנשיא תהיה שלילית, אולם היה צריך לחשוב על דרך יצירתית להודיע לטראמפ כי אין דרך לירות במפגינים. "החדשות הטובות הן כי זו לא הייתה החלטה קשה. החדשות הרעות הן כי הייתי צריך למצוא דרך להוביל את טראמפ אחורה מהשאלה שלו, מבלי ליצור בלאגן שניסיתי להימנע ממנו", כותב אספר.

אספר עצמו פוטר על ידי טראמפ לאחר הבחירות בשנת 2020. הדברים אותם כותב אספר בספרו תואמים גם לדברים אותם כתב העיתונאי מייקל בנדר, שכתב ספר על תקופת טראמפ בבית הלבן, וכתב כי "טראמפ אמר לצוות שלו שהוא רוצה שהצבא ייכנס ויכה בעוצמה את המפגינים. טראמפ אמר שוב ושוב לחברי הקבינט שלו 'פשוט תירו בהם'. כאשר גורמים רשמיים נרתעו, הנשיא לשעבר ריכך מעט את גישתו והציע 'אז אולי תירו להם ברגליים, אבל תהיו קשים איתם'".