עמותת עטרת כהנים והחוקר ומורה הדרך אלידע בר שאול מזמינים אתכם ל-"סיור לייב" שיתקיים היום (שלישי) בין השעות 16:30 ל-19:00.

הסיור פרי יוזמת עמותת עטרת כהנים לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה מתקיים בעקבות מחקר משמעותי שנעשה בחודשים האחרונים ומטרתו לשתף ולחשוף את הציבור ברחב בתוצאותיו ולהוות גם מצבת זיכרון ראשונה של החללים שנשכחו ולא הונצחו במקום שבו נפלו כאשר חיו ופעלו למען שיבת ציון.

חללי מלון אמדורסקי (פטרה) ושער יפו.

הסיור יתמקד בארבעה דמויות ייחודיות שסיפורם לא מוכר לרוב אוהבי ירושלים, תחילה יתמקד הסיור בפרשת תלייתם של משה מלל ויוסף אמוזיג ברחבת שער יפו מול מלון אמדורסקי(פטרה) בגין האשמה על עריקות מהצבא הטורקי בשנת 1916.

מלל שאמו עבדה במלון ככובסת ובילדותו גדל בין חדרי המלון גויס לצבא אך הואשם בעריקות במהלך חופשה בירושלים ואמוזיג ששה בעיר עקב בקשה של מפקדו בצבא הואשם רק כי לא החזיק באותו הרגע את הצו המתיר לו לשהות בעיר.

הסיור ימשיך עם סיפורו של אברהם מסנר לחם בשורות ההגנה והחשמלאי הראשי במלון אמדורסקי(פטרה) בשער יפו.

בימי מאורעות תרפ"א-1921 יצא מסנר מהמלון כדי ללוות שתי עובדות לביתן בעיר העתיקה, כאשר חזר למלון נדקר מסנר בליבו על ידי מחבל ערבי ומת מפצעיו. מי שהספיד את מסנר היה הרב קוק שבאותה שנה מונה לרבה הראשי של ארץ ישראל וכך אמר בין דבריו: "אנו עומדים עכשיו בתקופת החלום: "בשוב ה' את שיבת ציון היינו כחולמים. ואחרי הספד על קרבנות נקיים כאלה שאנו רואים כבר זו הפעם השלישית בארצנו בודאי שיחוסו עלינו מן השמיים ויקרבו לנו את הפדות ואת הגאולה".

החלל האחרון

הדמות האחרונה בה יעסוק הסיור הוא אלי קיי הי"ד שנרצח בפיגוע טרור השנה ברחוב השלשלת הסמוך לכותל המערבי

יחד עם החללים יסייר בר שאול גם בעקבות המשפחות הגיבורות ודמויות ייחודיות בהתיישבות היהודית ההיסטורית וגם זו המתחדשת בעיר העתיקה תוך כדי אתגרים ביטחוניים ומדיניים

אלידע בר שאול מסר לקראת הסיור: "זכות גדולה היא לנו לזכור ולהוקיר ובכך יישמע שוב קולם של קדושים וטהורים שבמסירות נפשם ובנחישותם החישו את שיבת ציון ".

מעמותת עטרת כהנים נמסר: "יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה הוא יום שבו כל האומה מתכנסת להיזכר, אנחנו מודים לאלידע בר שאול שנתן לנו את ההזדמנות לחבר ולספר על חללים גיבורים שסיפורם פחות ידוע לציבור ושבמורשתם הם מחזקים את הקשר לירושלים שבה ולמען גאולתה הם חיו ופעלו".