בני גנץ
בני גנץ שלו שלום/TPS

שר הביטחון בני גנץ אומר הבוקר (רביעי) כי בהתייחס לפלסטינים יש לעשות הפרדה ברורה בין מי שמעודדים או קשורים לטרור לבין יתר האוכלוסיה.

"חופש הפולחן צריך להיות מעל המרחב הפוליטי. לא נוותר על השיח, נמשיך לשמור על חופש הפולחן ונעשה את כל השיקולים הביטחוניים. אנחנו עושים מאמץ גדול להפריד בין טרוריסטים לבין האוכלוסייה ונמשיך במגמה הזו", אמר גנץ בראיון לגלי צה"ל.

להאשמות של ירדן לפיהן ישראל מנסה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית ענה גנץ: "אלו אמירות חמורות שאני לא יכול לקבל. ישראל מקפידה על חופש הפולחן, מאות אלפים התפללו בתקופה האחרונה בהר הבית ובכל מקום אחר - וטוב שאנחנו מאפשרים את זה. נמשיך לדבר עם הירדנים, הקשר איתם הוא קשר חשוב מאוד ואנחנו נתגבר על המשברים האלה".

גנץ התייחס גם לגל הטרור בשבועות האחרונים ואמר: "ידענו פיגועים בתקופה האחרונה, אני מקווה שלא יהיו עוד. אני לא יכול להבטיח את זה, אני יכול לומר שצה"ל פועל כדי לשמור על הביטחון ככל שאפשר. ישראל היא מדינה למודת אירועים, נתמודד עם הדברים אם וחלילה יקרו ונמשיך לפתח את המדינה החשובה שלנו".

לשאלה על היערכות ישראל לחתימה אפשרית של ארה"ב על הסכם עם איראן ענה, "הסכם הגרעין כרגע מתעכב, אפשר שהוא יקרה ואפשר שהוא לא יקרה. בהסכם הזה יש עוד הרבה מאוד חורים שצריכים להתמלא. אנחנו לא חלק מההסכם, אך אנחנו מנסים להשפיע על התכנים שלו בגלל שיקולים אסטרטגיים אזוריים. איראן היא אתגר לעולם וסכנה למדינת ישראל".

בהתייחסות לאחריות מערכת הביטחון ללוחמים שסובלים מפוסט טראומה בעקבות המקרה הקשה של איציק סעידיאן אמר גנץ: "האירוע של איציק סעידיאן ניער את המערכת. אנחנו חייבים את חיינו לאלה שלחמו ונפגעו ונמשיך לעשות הכל כדי שהם יוכלו להשתקם ולהמשיך בחייהם למרות הפציעות. ננסה לעשות הכל על מנת להקל על התהליך הזה, אנחנו משנים את שערי הכניסה, לא מחטטים בעברם של אנשים".

"הזיכרון של חללי צה"ל ופעולות האיבה לאורך השנים - הוא זיכרון כואב. אנחנו מודעים לצורך המהותי שלנו להמשיך ולהגן על מדינת ישראל בכל מחיר, כי אין לנו ארץ אחרת", סיכם גנץ.