וולודימיר זלנסקי
וולודימיר זלנסקי Ukrainian Presidential Press Service/via Reuters TV/Handout via REUTERS

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר הלילה (חמישי) כי שוחח עם ראש הממשלה נפתלי בנט על ההתבטאויות של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לפיהן הוא "מאמין שלהיטלר היה דם יהודי".

בנאום הווידאו הלילי שלו אמר זלנסקי כי הוא ובנט "דנו בהצהרות השערורייתיות והבלתי קבילות לחלוטין של שר החוץ הרוסי שהעליב את כל העולם".

הנשיא האוקראיני פרסם בנוסף ציוץ בחשבון הטוויטר שלו שבו כתב כי שוחח עם בנט ובירך אותו ואת אזרחי ישראל לרגל יום העצמאות. זלנסקי הוסיף כי עידכן את בנט בדבר המצב בעיר מריופול ובמזרח אוקראינה.

לברוב, כזכור, עורר סערה בתחילת השבוע לאחר שאמר בראיון לרשת תקשורת איטלקית כי "העובדה שזלנסקי יהודי לא שוללת את האלמנטים הנאצים באוקראינה - אני מאמין שגם לאדולף היטלר היה דם יהודי".

זלנסקי השיב ללברוב ביום שני ואמר: "ההתבטאות מראה שמוסקבה שכחה את הלקחים של מלחמת העולם השנייה, או שאולי מעולם לא למדה אותם".

שר החוץ יאיר לפיד גינה את דברי לברוב ואמר כי "הם גם התבטאות בלתי נסלחת ושערורייתית וגם שגיאה היסטורית איומה. היהודים לא רצחו את עצמם בשואה".

"הרמה השפלה ביותר של גזענות נגד היהודים היא להאשים את היהודים עצמם באנטישמיות", דברי לפיד.

משרד החוץ זימן לשיחת הבהרה את שגריר רוסיה בישראל. בשיחה שתיערך לשגריר אנטולי ויקטורוב עם סמנכ"ל אירו-אסיה הדיפלומט גרי קורן במשרד החוץ, תדרוש ישראל התנצלות פומבית מרוסיה.

גם ראש הממשלה בנט הגיב לדברי שר החוץ הרוסי ואמר, "אני רואה בחומרה את התבטאותו של שר החוץ הרוסי. דבריו אינם אמת ותכליתם פסולה. שקרים מעין אלו מטרתם להאשים את היהודים עצמם בפשעים הנוראים ביותר בהיסטוריה שנעשו כנגדם, ובכך לשחרר את האחריות מצוררי ישראל".

"כפי שכבר אמרתי, שום מלחמה בימינו אינה השואה ואינה דומה לשואה. יש להפסיק לאלתר להשתמש בשואת העם היהודי ככלי לניגוח פוליטי", דברי בנט.