אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK
פרנק אטווד, אסיר ממוצא יהודי שהורשע בשנת 1987 ברצח של ילדה בת שמונה, נידון ביום שלישי האחרון למוות על ידי בית המשפט באריזונה.

על פי הוראת בית המשפט יצטרך כעת אטווד, בנה של ניצולת שואה יהודיה בשם אליס שנמלטה מהנאצים באוסטריה אך הוא עצמו הוטבל מאוחר יותר בכנסיה האורתודקסית היוונית והמיר את דתו, להחליט עד 19 במאי האם הוא יומת בעזרת זריקת רעל או באמצעות תא גזים ובו גז הציקלון B, בו השתמשו הנאצים נגד יהודים בשואה, כולל נגד חלקים גדולים ממשפחתו של אטווד עצמו.

בארה"ב יש שבע מדינות בהן עדיין ניתן להוציא להורג באמצעות גז קטלני, אולם אריזונה היא המדינה היחידה בה עדיין קיים תא גזים פעיל המשמש להוצאה להורג.

פסיקת בית המשפט וההחלטה לאפשר לאסיר היהודי האם להיות מוצא להורג באמצעות תא גזים עוררה זעם עצום בקרב ארגונים יהודיים וניצולי שואה בעולם, שטענו כי אריזונה צריכה לסגור את תא הגזים המשמש להוצאות להורג וכי מדובר במעשה המחקה את מעשי הנאצים.

ג'וזף פרקוביץ, עורך דינו של אטווד, אמר כי צוות ההגנה המשפטי של "גז הציאניד גרוע כמו שכולם חושבים שהוא. יש סיבה שהנאצים השתמשו בו, זו דרך איומה למות. אנחנו נמצאים כעת במצב שאנו ניאלץ להניא את הלקוח שלנו מלבחור להיכנס לתא גז ציאניד, ויש לנו 15 ימים לעשות זאת", אמר פרקוביץ.

אם בכל זאת יבחר אטווד להיות מוצא להורג בתא הגזים, הוא יהפוך לאדם הראשון בעולם במאה הנוכחית שמוצא להורג בשיטה בה השתמשו הנאצים נגד היהודים.