יגאל דילמוני
יגאל דילמוני צילום: מאיר אליפור, מועצת יש"ע

כמידי שנה מפרסמת מועצת יש"ע נתונים על מספר האוכלוסייה הישראלית ביהודה שומרון ובקעת הירדן. נתונים אלו נלקחים ממשרד הפנים והם מציגים את מצב ההתיישבות ואת המגמות הדמוגרפיות בהתפתחות האוכלוסייה באזור.

השנה פרסמנו כי בהתיישבות הישראלית מתגוררים 491,000 תושבים ב 150 ישובים. קרוב ל 16,000 איש נוספו בשנה האחרונה לאזור בקצב גידול של 3.3% לשנה. זהו קצב גידול גבוה משמעותית משאר מדינת ישראל שעומד על 1.7% לשנה בלבד.

על סמך שנים קודמות ניתן לומר בבירור כי בע"ה השנה נחצה את רף חצי מיליון יהודים ביהודה ושומרון. בכך אנו מתקרבים לימי העבר המפוארים בהם רוב עם ישראל חי ופעל בהרי ירושלים יהודה ושומרון, בחברון ושכם.
בנוסף פרסמנו בדו"ח פילוח המראה כי האוכלוסייה החרדית מהווה את הרוב מסך התושבים – 36 אחוזים, הציונות הדתית 35 אחוזים והציבור שאינו דתי עומד על 29 אחוזים.

כבכל שנה, כך גם הפעם, הנתונים הללו מקפיצים את ארגוני השמאל ומטרידים את מנוחתם של חובבי הנסיגות והבריחות. הצמיחה בהתיישבות היא אבן נגף מרכזית בחזונם הקלוקל. בשבוע האחרון התפרסם מאמר של שאול אריאלי בעיתון הארץ, בו הוא תוקף את הנתונים שפרסמנו תוך התעלמות מהמציאות באזור, ומנסה להוכיח בק"ן טעמים מדוע המקום עזוב, מדולל אוכלוסין והארץ אוכלת יושביה ח"ו.

בניסיון לייצר רושם רע על האזור אריאלי משתמש בטיעונים הנראים לקוחים מספרי תעמולה ישנים. הוא מציג את קצב הילודה הגבוה במגזר החרדי ביהודה ושומרון כגורם מרכזי שהופך את האזור לנטל על שאר אזרחי המדינה.

הנה כמה התבטאויות ארסיות קשות לקריאה: "עשרות מיליארדים יקרים להם זקוק הציבור נשפכים לאזור", "אוכלוסייה חרדית ענייה ומתנחלים משיחיים מהווים נטל בטחוני כלכלי ומוסרי על ישראל", והביטוי החמור שהופיע לאחרונה המגדיר את האוכלוסייה החרדית ושאר תושבי האזור כחטוטרת על גב ישראל: "אוכלוסיית יהודה ושומרון תורכב בעתיד מרוב חרדי, מיעוט דתיים לאומיים ומעט מאוד חילונים. זוהי אוכלוסייה שתיהפך לחטוטרת ביטחונית וכלכלית על גבה של מדינת ישראל, ענייה חסרת מקורות תעסוקה עצמאיים".

כך הם מנסים לפגוע ולשסות את אזרחי מדינת ישראל בתושבי האזור, תוך פגיעה במגזר רחב ונאמן שתורם לעם ישראל לא פחות מקוראי העיתון שלהם, ואולי אף יותר.

התייחסתי בעבר לטענות אלו בעיקר על ידי הבהרה שאנו לא מסתמכים כמוהו על אומדנים וסטטיסטיקות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אלא על נתוני אמת של משרד הפנים לפי מספר התושבים שכתובת מגוריהם היא בערים ובישובים ביהודה ושומרון. אנו בוחנים כל שנה את המידע הזה מול המועצות. מדובר בנתונים הכי מדויקים ומשקפים את המציאות.

ההוכחה הגדולה ביותר לצמיחה המואצת של האזור הם יזמי הבנייה הפרטיים וחברות הנדל"ן הגדולות שפועלות היום בהתיישבות במרץ רב, בניגוד לעבר בו עיקר הבניה היה על ידי משרד השיכון ומספר קטן של חברות. כניסת היזמים וההון הפרטי בשנים האחרונות מציגה את האמת על כך שמדובר באזור מתפתח עם ביקוש והזדמנויות נדל"ניות מצוינות.

לשמחתנו היהדות החרדית ועולם הישיבות מתפתחים ופורחים גם בערים ביהודה ושומרון. ידועה אמרתו המפורסמת של בעל הנתיבות שלום זי"ע שהרי השומרון מחכים אלפי שנים לשמוע 'קה-אכסוף' בליל שבת קודש. ב"ה אנו זוכים שקול התורה נשמע בכל הרי וערי יהודה ושומרון.

הערים החרדיות הולכות ונבנות בתנופה גדולה. בביתר עלית ובמודיעין עלית נרשמה עליה מבורכת של 3.2% ו 3.7% בשנה, כפול הממוצע הארצי. בעמנואל נבנות בשעה זו מאות יחידות דיור. היא הולכת ומכפילה את עצמה כיאה לעיר שקצב הגידול בה עומד על 5.2% בשנה, פי 3 מהממוצע הארצי. כך גם יתר הערים והישובים של כלל המגזרים באזור.

אולם הטעות העיקרית של אותם ארגוני שמאל היא ההתעלמות מהצד האמוני. דיון על ארץ ישראל אינו יכול להיעשות דרך מבט צר של מספרים, מגמות, ואומדנים. כאן לא מדובר במספרים אלא בערכים, באמונה, בשרשרת דורות של אלפי שנים. המציאות של עם ישראל בארץ ישראל אינה פועלת לפי כללי העולם הרגיל או טבלאות אקסל וגרפים של מכוני המחקר. אנחנו כאן בגלל חזון של דורות שהאמינו והתפללו לחזור לארץ האבות, בלי חשבונות דמוגרפים וכלכליים. אנו זוכים שבדורנו מתגשמת תפילת הדורות של 'ותחזינה עיננו בשובך לציון' ותחיית העם היהודי בארצו. ב"ה אנו מתקרבים למציאות בה רוב עם ישראל בארצו.

ערכים אלו של האמונה בנצח ישראל משנות מציאות יותר מכל המספרים במחקר 'דמוגרפי'. ההתיישבות שואבת את כוחה מאבות האומה ומהבטחת הארץ לעם ישראל, וכנגד כל הסיכויים מנפצת את כל התחזיות הקודרות. 'כאפיקים בנגב' ו'כאלה וכאלון אשר בשלכת' אנחנו ממשיכים לצמוח ולהחזיר את החיים היהודיים לחבל ארץ התנ"ך. עם או בלי טבלאות ונתונים אבל בהחלט עם אמונה גדולה וסיעתא דשמיא.

--

יגאל דילמוני הוא מנכ"ל מועצת יש"ע