החומה מול השכנים
החומה מול השכניםצילום: השכנים הנצורים

בעקבות הגילויים שנחשפו במהלך הדיון המשפטי סביב ביצור ביתו של ראש הממשלה ברעננה, בין השאר הגילוי לפיו המהלך כולו שפוגע קשות באורח חייהם של השכנים שמוצאים את עצמם בעוצר ומגבלות קשות, בוצע מבלי שניתנו לו ההיתרים הנדרשים בחוק, הגיש בא כוחם של שכני ראש הממשלה, עו"ד חור אוריאל נזרי, שורת דרישות עליהן שוחחנו עמו.

נזרי מספר כי השכנים דורשים ביטוי ברשויות אכיפת החוק למעשים הפליליים שנעשו לכאורה עם בניית מתחם בית ראש הממשלה. "נפלנו קרבן להונאה מצד השב"כ ורשויות אכיפת החוק, משרד ראש הממשלה וראש הממשלה עצמו, כשאמרו שיש היתרים לבנייה והתברר שהכול הונאה והדברים נעשהו בניגוד לחוק".

עוד מדגיש עו"ד נזרי כי המימון לביצוע הבנייה "יצא מהכיס של כולנו. כל ההתנהלות מסביב של מעון פרטי כמעון רשמי ברעננה, מה שהביא לתקצוב כמעון רשמי, נעשה בניגוד לחוק. פנינו לכל הגורמים הרלוונטיים, שחלקם מעורבים באופן אישי באותה החלטה, בבקשה לפתוח בחקירה פלילית. לא יכול להיות שנעשו כאן דברים שלא ייעשו", הוא אומר ומזכיר כי המדינה עצמה הודתה בפני בית המשפט שהבנייה אדירת הממדים בוצעה מבלי לקבל היתרים כנדרש בחוק. "איך יתכן שיהיה דין אחד לאזרח ודין אחר לראש הממשלה שאמור לשמש מודל וסמל לציבור. אם הוא נוהג כעבריין מה יגיד האזרח הפשוט?".

בין הדרישות שמציגים השכנים גם תיקון את הניתן לתיקון. "לא מספיק שנהיה רק בפוזיציה של ענישה. אנחנו דורשים שייעשה תיקון צופה פני עתיד שלא ייצא מהכיס של כולנו כדי שלא ניפגע שוב. הפירוק נאמד בעשרה מיליון שקלים ואם הוא יהיה מהקופה הציבורית נפגע שוב בציבור. יש כלל במשפט המוניציפאלי ולפיו כאשר ראש רשות לוקח החלטה בניגוד לחוק יחולו עליו מחויבויות אישית. היו ראשי רשויות ששילמו סכומי עתק בעקבות החלטות לא נכונות שקיבלו, גם כשהיה מדובר בטעות ולא בפלילים.

''מעבר לכך יש להטיל חבות אישית על ראש הממשלה ועל ראש עיריית רעננה במידה ויוכח שלא פעל לעצור את הבניה הבלתי חוקית. צריך לבחון איך מייצרים חיוב אישי לכל המעורבים בהתאם לכללי המשפט המינהלי וגם להחזיר את המצב לקדמותו".

"למעשה אני מייצג שכנים שהפכו אסירים שנכלאו בתוך כלוב שבנה ראש הממשלה סביב הבית שלו. החירות שלהם נלקחה, הפרטיות שלהם לא קיימת, הם צריכים לעבור בידוק ביטחוני בדרך הביתה, אורחים לא יכולים להגיע ללא בדיקת סיווג ביטחוני, וכל זה נעשה בניגוד לחוק", אומר עו"ד בנזרי.

לבד מכל אלה, מספר לנו עו"ד נזרי כי השכנים עצמם מתכוונים להגיש תביעת נזיקין לבית המשפט על הפגיעה הקשה בהם במהלך החודשים האחרונים. תביעה שכזו תוגש ב-15 לחודש נגד כלל הגורמים המעורבים. "נדרוש את הפיצוי אבל אין בו כדי להוות פתרון לבעיה גם כי הנפגע הוא הציבור כולו וגם כי לא כל דבר ניתן לכמת בכסף. את הילדות של הילדים לא ניתן יהיה להחזיר באופן כספי. לכן הפגיעה בשכנים צריכה לבוא באחריות האישית של מי שעשה את העוול הזה ולא רק במישור הפיצוי הכספי שגם עליו לא נוותר".

האם מהמכתב צפויה להערכתו לצאת גם החלטה מעשית, או שמא מדובר בלא יותר מאשר הצהרה ציבורית חשובה ככל שתהיה אבל לא כזו שתניב תוצאות? בעיני נזרי התשובה ברורה: "אם ניכשל המדינה נכשלה. אם לא נצליח אפשר לסגור את הבאסטה, כי המשמעות היא שיש דין אחד לאזרח ודין אחר לראש הממשלה. נסו לדמיין שלראש ממשלה יהיה מותר לגנות מהמכולת. את זה אף אחד לא חושב להתיר. זה מבחן גדול לבית המשפט ולרשויות, האם דברים יעשו על פי חוק".

"לא ביקשנו לשנות את החוק. אנחנו מבקשים שוויון בפני החוק, ואם זה לא יעבוד זו תהיה פגיעה אנושה בשלטון החוק במדינת ישראל. אם האזרח מסתכל ורואה שעליו חל החוק ועל בני המלוכה והאצולה לא, נחזור לשנים מאוד אפלות של ימי הביניים", הוא אומר.

עוד התייחס עו"ד נזרי ליחסה של המשטרה ורשויות האכיפה למתרחש סביב בית ראש הממשלה ברעננה לעומת מה שהתרחש כזכור מול בית ראש הממשלה הקודם בבלפור. זאת מאחר וגם אז ייצג נזרי בבית המשפט את שכני בית ראש הממשלה שהתלוננו על ההפרעה הנגרמת להם ממפגיני בלפור.

לדבריו "בכל מה שקשור להפגנות בבלפור ראינו יד חופשית למפגינים. בכל הקשור להפגנות ברעננה לא רק שלא נתנו יד חופשית, אלא שגם הגבילו אותן בצורה קיצונית וגם שיקרו לבית המשפט העליון לגבי מעמד הבית ברעננה כדי למנוע את זכות הפגנה. זה עזר לשכנים בהיבט ההפגנות, אבל לא בבעיה המהותית שהיא המבצר שנבנה שם''.

לטעמו של עו"ד נזרי הפער ביחס המשטרה למפגינים אלה לבין המפגינים הקודמים בעל משמעות קשה לשלטון החוק. "אנחנו בסיטואציה שבה המשטרה ביצעה תמיכה במחאה פוליטית בכל מה שקשור בבלפור וכפתה מגבלות חמורות מאוד ברעננה, וכל אזרח יעשה את חושבים לגבי מה שזה אומר אודות המשטרה, שיש בשורותיה אנשים מדהימים בדרג הביצועי. הדרגים המשפטיים והבכירים בצמרת המשטרה, שם הבעיה. הופכים את המשטרה לגוף פוליטי".