פרופ' מיכאל גליקסון במהלך ביצוע הפעולה החדשנית
פרופ' מיכאל גליקסון במהלך ביצוע הפעולה החדשנית צילום: דוברות שערי צדק

מומחי הלב של שערי צדק ביצעו טיפול חדשני באבלציה Catheter Ablation למניעת התעלפויות על רקע לבבי בחולי לב הסובלים מהפרעות קצב והתעלפויות חוזרות.

הפעולות הראשונות בוצעו על ידי מנהל שירות סינקופה (התעלפות) ד"ר משה רב אחא ומנהל מרכז הלב המשולב בשערי צדק פרופ' מיכאל גליקסון, בליווי מומחה בעל שם עולמי.

הטיפול החדשני כמעט ולא בוצע עד כה בישראל, ומתבסס על תצפיות מחו"ל, שם בוצעו כבר מספר רב של פרוצדורות כאלו שהדגימו יעלות גבוה במניעת אירועי עלפון חוזרים ולוו בשיפור ניכר באיכות חיי המטופלים שעברו אותם.

ד"ר משה רב אחא, מנהל שירות הסינקופה וקרדיולוג בכיר במרכז הלב שערי צדק שביצע את הפעולות הראשונות, סיפר כי "הטיפול החדשני מבוסס על פרוצדורה הקרויה 'אבלציה' במסגרתה מזהים את מוקדי העצבים שמשפיעים ישרות על הלב ולאחר מכן צורבים את אותם המוקדים בכדי להפחית או לנטרל השפעת עצב זה על הלב. האבלציה עשויה לייתר את הצורך בקוצב לב במטופלים הללו ולהשיבם לאורח חיים תקין.

הטיפול מבוצע בהרדמה מלאה והוא אורך כשעה וחצי, נחשב בטוח יחסית עם סיכוי נמוך לסיבוכים ומאפשר במרבית המקרים לחדש אורח חיים רגיל לחלוטין ללא הישנות של התעלפויות. בכוונת בית החולים לאפשר טיפול חדשני זה לכלל האוכלוסייה ובמרכזם תושבי ירושלים כשעד כה כבר נרשמו לטיפול חולים גם מערים נוספות בארץ".

מנהל מרכז הלב המשולב בשערי צדק פרופ' מיכאל גליקסון: "נפלה לידינו הזכות לארח את אחד האנשים המנוסים בעולם בביצוע הפעולה הזו שהצטרף אלינו והדריך אותנו בביצוע הפעולה בשני מטופלים צעירים שאם לא כן היו נאלצים להשתיל קוצב לב. הפעולה עברה בהצלחה גדולה והמטופלים חשים בטוב ללא אירועי עלפון ולמעשה חזרו לאורח חיים שגרתי ללא צורך בקוצב".