אביגדור קהלני
אביגדור קהלני צילום: אלירן אהרון

השר לשעבר אביגדור קהלני תוקף את הממשלה בשל רפיסותה בהתמודדות עם האלימות הערבית בנגב ובערים המעורבות וקורא לה לשנות את תפיסת ביטחון הפנים שלה.

במאמר שפרסם בעיתון 'ידיעות אחרונות' כותב קהלני כי "לאורך כל השנים הפנינו את מרבית המשאבים שלנו לביטחון המדינה כלפי חוץ: חיזבאללה, חמאס, סוריה וכמובן איראן. נדמה לי ששכחנו להביט אל תוך הבית פנימה ולבדוק האם אנחנו בטוחים בו. בתוך הבית שלנו שורפים לנו את השטיח מתחת הרגליים, לוקחים לנו את הרהיטים ולא רחוק היום שיכבו לנו את החשמל. האויבים מבחוץ מדאיגים, אך לאורך השנים מצאנו תשובות לבעיות החיצוניות שנותנות לנו לישון עם עין אחת צופייה".

"לוקחים לנו את אשר הקמנו ונלחמנו עליו ואנחנו עוצמים עיניים. חלק גדול משטחי האש בנגב כבר לא בידינו וגם שטחים אחרים. הנסיעה בנגב מסוכנת ומחייבת לשאת נשק לכל אשר מנסה לשמור על עצמו. החקלאות שלנו נהרסת ואת יבולה גונבים. הכלים החקלאיים נשרפים והביטוח הוא לשלם פרוטקשן. המכוניות שלנו נגנבות ואנחנו ממהרים לחברות הביטוח.

זורקים עלינו אבן ואנחנו בורחים וחוששים להשיב, שמה נישפט. קבלנים מחזיקים מאבטח שדורש זאת ואין להם מגן. בתים נבנים ללא רישיון אך ורק בחלקי מדינה מסוימים. בתי הכלא שלנו הפכו לבתי ספר ולאוניברסיטאות. שוטרים חוששים לעתידם ולעיתים נמנעים מחיכוך. דגלי ישראל נשרפים בראש התורן ובהפגנות נגדנו דגלים של אויבינו שמחים עם הרוח", מוסיף קהלני.

לדבריו, "טוב תעשה הממשלה שתיקח אנשים חכמים ומנוסים מתחומי המשפט, החקיקה, השב"כ, הצבא, העורף, נציגי ערים, נציגי אוצר ועוד. חבורה זו תשב כמה חודשים ותביא תוכנית מוגמרת לממשלה וזו תאשר או שלא תאשר. אישור ממשלה הינו כפקודה לכל הרשויות להתחיל בביצוע. עלינו להבין שאנחנו במציאות חדשה ולהתאים עצמנו לנסיבות כיום. עם ישראל חפץ חיים הוא ומנסה בכל כוחו לשמור על משטר דמוקרטי, אך אין זה אומר לשדר חולשה שתעלה לנו בעתידנו. הילדים שלנו והדורות שיבואו לא יסלחו לנו באם ניתן בידם מדינה חלשה שגבולותיה בין חדרה לגדרה, או שקיומה יהיה תלוי בהגנת העולם עלינו וברצון אויבינו לשמור אותנו כשמורת טבע".