בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

הקואליציה שברירית ועלולה להגיע לסוף דרכה כבר היום (רביעי) בהצבעה על פיזור הכנסת. ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו הטיח האשמות קשות בממשלת בנט-לפיד ואמר כי הישענותם על ''תומכי טרור'' ממפלגת רע"מ לא מאפשרת להם להתמודד עם גל הטרור הרצחני.

בנאום במליאת הכנסת ביקש נתניהו לגבות את לוחמי צה"ל שפעלו בג'נין בלילה האחרון, "אני מבקש לתת גיבוי מלא ללוחמי צה"ל ומפקדיו, גם במאבק נגד הטרור וגם נגד התעמולה השקרית של הפלסטינים.

"אני מגנה את השקרים שמושמעים נגד חיילינו ולא רק אלה שבאים מצד הפלסטינים, אני מוחה בתוקף נגד ההתבטאויות המבישות שנשמעו מבית נגד חיילינו, מצד חברי הקואליציה של בנט. תתביישו לכם. ההכפשות השקריות של נגד חיילינו, הכפשות שנשמעות מתוך הקואליציה, מוכיחות שוב שממשלה שתלויה בתומכי טרור לא יכולה להילחם בטרור. ממשלה שתלויה במועצת השורא של האחים המוסלמים לא מסוגלת להגן על אזרחינו ולשמור על חיילינו''.

על רקע ההמתנה בקואליציה להחלטת מועצת השורא של רע''מ תקף נתניהו: ''הממשלה החלשה הזאת תלויה בחסדיה של מועצת השורא ששוללת את קיומה של המדינה היהודית. ממשלת החולשה והכניעה נכנעת לרע"מ פעם אחר פעם מול הניסיונות לרמוס את זכויותינו הלאומיות, אפילו בהר הבית, כי יש אולטימטום של רע"מ.

"בנט לפיד וגנץ לא עושים כלום נגד איראן. הסכם הגרעין המתגבש מהווה סכנה קיומית לישראל. חברי הממשלה ממלאים את פיהם מים, האימפוטנטיות שלהם מדהימה. היינו חזקים, תוך זמן קצר הפכנו לחלשים".

ראש האופוזיציה דוחה את קריאותיו של בנט לאחדות בעם ישראל וטען שמדובר בצביעות. "שמענו את נפתלי בנט מדבר על "גן הפלגנות" שכביכול טבוע בנו. איזו צביעות. המומחה הזה לגנטיקה שבחר להציג את נציגי רוב העם מהממשלה, את הליכודניקים, את החרדים, את המוסרתיים, את הציונות הדתית, ושהעדיף על פניהם את האחים המוסלמים ותומכי חמאס - הוא מבכה את האחדות האבודה בעם. די לצביעות הזאת. תחילה הוא עשה 'ברית האחים' עם לפיד כדי להדיר את החרדים ועכשיו עשה את 'ברית האחים המוסלמים' כדי להדיר את רוב העם. די לצביעות הזאת''.

בסיום נאומו הבהיר נתניהו שמעולם לא התכוון להקים קואליציה עם רע''מ. "אנחנו מעולם לא התכוונו להכניס לממשלה או לקואליציה את מפלגתו של מנסור עבאס. מעולם. אמרנו להם לתמוך בבחירה ישירה של ראש הממשלה, מה שהיה מייתר את התלות שלנו בהם ובכולם. מעולם לא הסכמנו להיות תלויים בהם ולעולם לא נסכים להיות תלויים בהם! אבל אתם מרכינים את הראש, כוססים את הציפורניים וממתינים להחלטות של מועצת השורא''.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, התייחס במליאת הכנסת לטענות הפלסטינית לגבי תקרית מותה של כתבת אל ג'זירה במהלך חילופי אש בין מחבלים לכוחות צה"ל בג'נין.

"בשעות הלילה יצאו כוחות צה"ל לפעולה נרחבת בצפון השומרון כחלק מהמאמץ של מדינת ישראל לבלום את גל הטרור הרצחני. במהלך הפעולה ירו חמושים פלסטינים אש לא מדויקת, לא מבוקרת ולא מובחנת. כוחותינו, כוחות צה"ל, השיבו לעבר מקורות האש, והם ירו בצורה מדויקת ככל הניתן, מובחנת ואחראית. בחילופי האש נפגעה ונהרגה באופן מצער עיתונאית אל ג'אזירה – הגברת שירין אבו עאקלה", פתח בנט.

הוא ציין כי הפלסטינים נחפזו להפנות אצבע מאשימה כלפי ישראל. "ברשות הפלסטינית מיהרו להאשים את ישראל, ויו"ר הרשות הטיח בישראל האשמות לא מבוססות, עוד בטרם חקירה. על פי הנתונים הראשוניים שבידינו, ישנו סיכוי לא מבוטל שהעיתונאית נפגעה בכלל מירי הפלסטינים החמושים, אך על מנת להגיע לאמת – אנחנו צריכים לקיים חקירת אמיתית, והפלסטינים בשלב הזה מונעים זאת. בלי חקירת אמת לא נגיע לאמת".

לדבריו, "ישראל קראה לפלסטינים לבצע ניתוח פתולוגי משותף בהסתמך על כל התיעוד ועל כל הממצאים הקיימים, כדי להגיע לחקר האמת. הפלסטינים כאמור מסרבים, ואני מצפה מהם לשתף פעולה ובמיוחד להימנע מפעולות שעלולות לזהם את החקירה".

בנט הדגיש כי את האירוע בג'נין יש לראות בהקשר רחב. "מזה כחודשיים אזרחי ישראל נתונים תחת מתקפת טרור רצחנית. המחבלים הפלסטינים יוצאים פעם אחר פעם לרצוח ישראלים בכוונת תחילה. המבצע בג'נין הלילה הוא חלק מסדרת פעולות יזומות שנועדו לקטוע את גל הטרור ולהשיב את הביטחון לאזרחי ישראל. אנחנו נחושים להמשיך עד להשגת המטרה ואנחנו מחזקים את חיילי צה"ל, את אנשי השב"כ ואת השוטרים שמסכנים את חייהם לילה לילה, יום יום, כדי לשמור על חיינו".