שמחה רוטמן
שמחה רוטמן צילום: דוברות

בכנס חירום שארגן היום (רביעי) ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) קראו חברי כנסת רבים לממשלת ישראל שלא לאמץ את עקרונות אמנת איסטנבול.

בין חברי הכנסת שחתמו היום על הקריאה נגד האמנה ישנם גם ח"כ גלית דיסטל אטבריאן, ח"כ גדי יברקן וח"כ עמיחי שיקלי שהצהירו כי למרות שבעבר תמכו בהצטרפות ישראל לאמנה הם מושכים את תמיכתם וקוראים לממשלת ישראל להימנע מהצטרפות לאמנת איסטנבול.

בכנס השתתפו בנוסף אליהם חברי הכנסת אמיר אוחנה, שלמה קרעי, אורית סטרוק, מיכל וולדיגר, אופיר סופר, אלון טל, יעקב מרגי, משה אבוטבול, איתמר בן גביר ואבי מעוז.

מלבד חברי הכנסת, בכנס אנשי אקדמיה ונציגי ארגונים ובהן פרופ' טליה איינהורן חברה קבועה באקדמיה הבינלאומית למשפט השוואתי, פרופ' אבי בל מומחה למשפט בינלאומי, ד"ר רונית דרור מעמותת "לצדכם", הרב יעקב יקיר מארגון תורת המדינה, עו"ד דוד פטר מפורום קהלת, עו"ד יסכה בינה מהתנועה למשילות ודמוקרטיה, ד"ר יונה שרקי מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית, שפי פז מ"עוטף תחנה מרכזית", עו"ד צפנת נורדמן מנכ"לית הפורום הליברלי, נעמה זרביב מארגון "שוברות שוויון" ועוד. הדוברים הציגו את ההשלכות הקשות של הצטרפותה הפוטנציאלית של ישראל לאמנה.

ח"כ גדי יברקן חלק עם באי הכנס סיפור אישי של מקרה אלימות נגד נשים במשפחתו. "אחותי ז"ל נרצחה על ידי בעלה ואני מאוד ער לסוגייה, זה נושא מקודש בעיני", אמר. "אמנת איסטנבול היא אסון ולא הפתרון שכן היא חותרת תחת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית".

חה"כ גלית דיסטל אטבריאן אמרה: "אני חלק גדול מהמאבק למען נשים ואני כאן למען נשים במיוחד אלו המוחלשות ואלו שחוות אלימות. אך אמנת איסטנבול אינה הפתרון, בפרט בגלל סעיפי החינוך שיאפשרו לעמותות זכויות אדם אנטי ציוניות ואנטישמיות להיכנס לבתי הספר ולפגוע בישראל מבפנים. לכן אני נאלצת בצער רב להסיר חתימתי מהאמנה הזו וקוראת לסיעור מוחות איך אנו פועלים למען נשים בישראל בדרכים אחרות".

ח"כ שלמה קרעי אמר: "שר המשפטים מבקש להמיט חרפה על מדינת ישראל. אמנה זו לא עומדת לבדה אלא באה אחרי חודשים ארוכים של ניסיונות לפגוע בזהותה של מדינת ישראל. אחרי שחה"כ רוטמן נלחם עם חוק האזרחות כרגע אנחנו ניצבים בפני סכנה של פתיחת שעריה של מדינת ישראל למיליוני מוסלמים."

ח"כ איתמר בן גביר אמר: "זכויות נשים נרמסות כל יום במדינת ישראל ואסור לנו להישאר אדישים". לדבריו, זכויות נשים בנגב, ברהט, שלא פעם ייצג אותן, נרמסות. "יש הרבה מאוד מה לעשות בענייני זכויות נשים והרבה מה לפעול, אבל וודאי שהאמנה הזו לא רק שלא תתרום לזכויות נשים, אלא תפגע בנשים במדינת ישראל ובעם ישראל".

ח"כ מיכל וולדיגר אמרה בכנס, "ההצטרפות שלנו לאמנת איסטנבול היא פגיעה אנושה בריבונות, בחינוך, במסורת היהודית ובציביון מדינת ישראל. הרצון העז של השמאל להצטרפות מדיפה ריח פופוליסטי וסותר את האג’נדות שלו עצמו - כגון: עדיפות ל"ניתוחים לשינוי מין ולהתאמה מגדרית" כהגדרת הורביץ - כשבאמנה נכתב באופן חד משמעי כי זו עבירה פלילית. מרוב ניסיון להיראות נאור השמאל נופל בפח של עצמו".

ח"כ אורית סטרוק אמרה כי לשר המשפטים ולממשלת ישראל אין מנדט או לגיטימציה לקדם מהלך בינלאומי בעל השלכות מרחיקות לכת על צביונה של ישראל. לדבריה "אחרי הבחירות נקים ממשלה רחבה שתדון בסוגיה זו בכל הוועדות הרלוונטיות בכנסת ונחליט. מדובר במחטף".

ח"כ שמחה רוטמן סיכם: "אני מודה לכלל חברי הכנסת, אנשי האקדמיה ונציגי הארגונים שהגיעו לכנס החשוב ושחתמו על הצהרה הקוראת לממשלת ישראל לא להצטרף לאמנת איסטנבול עד לדיון מקיף בנושא במליאת הכנסת. אני קורא לכל השרים בממשלה לבחון את הנושא לעומק ולא לקדם הצטרפות חפוזה לאמנה. שמחתי לשמוע ששורה של ארגונים הוזמנו לשיחה בנושא עם שר המשפטים. ההצטרפות לאמנת איסטנבול לא תצמצם את האלימות נגד נשים אבל תחריב את מדיניות ההגירה של ישראל ותנצל את הנושא החשוב של אלימות במשפחה כדי להכניס את מועצת אירופה וארגונים זרים לתוך מערכת החינוך ולתוך מערכת המשפט בישראל. אני קורא לשר המשפטים ולשר החוץ להימנע מאישור האמנה שתוביל לגינויים עונתיים של ישראל ולפגיעה במעמדה הבינלאומי של ישראל".