מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

יו"ר רע"מ ח"כ מנסור עבאס מתייחס הבוקר (חמישי) בראיון לעיתון 'ידיעות אחרונות' למגעים שקיים עימו הליכוד לפני הקמת הממשלה הנוכחית.

"הם כל הזמן מכחישים שהציעו לי הסכם קואליציוני. אני נזכר באחת הישיבות בבלפור שזה היה השיא, כי שם דיברנו על מתווה של הסכם קואליציוני. מה שיש לי היום בהסכם הקואליציוני עם ימינה, בלי תפקידים בממשלה, אותו מתווה זה מה שהציע לי נתניהו עם הליכוד.

''הציעו לי הסכם קואליציוני חתום. הכל מתועד בטלפון הנייד. בנימין נתניהו הקריא לי נאום קצר שבו הוא מדבר על שותפות בין הליכוד לרע"מ ולמחרת הוא נתן בסיעת הליכוד נאום ודיבר על שותפות עם החברה הערבית כהכנה לשיתוף הפעולה הזה".

עבאס אף חושף התכתבויות שהיו בינו לבין ח"כ יואב קיש הכוללות "מסמך הבנות" בין הצדדים לקראת שותפות אפשרית בקואליציה, שלא צלחה בסופו של דבר. "יש התכתבויות עם מספר אנשים, יש הצעות, יש ניירות שהחלפנו", אומר יו"ר רע"מ. "אני מעביר להם נייר עמדה מסוים ואז הם מחזירים לי נייר מתוקן. היה בסיס להסכם קואליציוני".

ח"כ יואב קיש אמר בתגובה: "לא הייתה טיוטה להסכם קואליציוני. הייתה טיוטת הסכם אחת שהעברנו לעבאס לתמיכה בחוק לבחירה ישירה של ראש ממשלה, וזהו".

עבאס הוסיף כי הביקורת של בנימין נתניהו כלפיו פוגעת בו. "אותו איש שניהל איתי משא ומתן ידע בדיוק מי אני, שאנחנו במפלגת רע"מ נתמכים על ידי התנועה האיסלאמית – ובכל זאת זה לא מנע ממנו לנהל איתי משא ומתן ולהזמין אותי לבלפור, ולא רק לבלפור, לנהל שיחות טלפון נעימות והכל ברוח טובה. תמיד הייתה לי דלת פתוחה בלשכת ראש הממשלה שלו".

יו"ר רע"מ טען בראיון כי היו אליו פניות מאזרחים יהודים רבים כדי שלא יפרק את הקואליציה, למרות שבתוך מפלגתו יש קולות רבים שקוראים לעזיבתה.

"יש אכזבה, כן. יש טעויות, כן. יש הסלמה בחודש הרמדאן, כן. אבל זה איום ונורא להשוות את התפקוד של הממשלה הזאת לתפקוד של ממשלת נתניהו. קיבלתי המון פניות מאזרחים ערבים, אבל בעיקר מאזרחים יהודים שמבקשים 'תישאר'. וזה נותן לך להסתכל על הדברים בראייה רחבה", אמר.

לשאלה אם ההחלטה להישאר בקואליציה נבעה מכך שמפלגתו לא עוברת את אחוז החסימה בסקרים ענה, "אני אף פעם לא מתייחס לסקרים ולא בונה צעדים על סמך סקרים, אחרת לא היינו רצים לבחירות האחרונות. עד הימים האחרונים שלפני הבחירות לא עברנו את אחוז החסימה. אני לא בונה מדיניות ומהלכים על סמך דעת קהל. מה שמעסיק אותנו זה לא הסקרים אלא ההישגים שאנחנו מביאים לחברה הערבית. אמרו חכמים ממני: סקרים מריחים אותם, אבל לא בונים איתם תכנית עבודה".

עבאס טוען כי הצעד הנכון כעת הוא לנסות ולצרף את המפלגות החרדיות כדי לייצב את הקואליציה. "הקואליציה צריכה לעשות מאמץ ולהשקיע בלהביא חלק מהחרדים. אני גם ביקשתי שיקדמו תוכניות לחברה החרדית ואפילו הצעתי מהתקציב שקיבלנו לתת לתוכניות לחברה החרדית. לדעתי צריכים לעשות חושבים בנושא הזה ולשלב את החרדים בקואליציה".