זאב אלקין
זאב אלקין צילום: Tomer Neuberg/Flash90

הפרשן הפוליטי של "הארץ", יוסי ורטר, מתאר בטורו בעיתון כיצד צלחה הקואליציה השברירית של בנט את השבוע הראשון בכנס הקיץ.

ורטר כותב כי הקואליציה מונשמת מלאכותית, כלשונו, וכל שבוע יביא עמו מאבק חדש במעלה גבעת רם. "אתגרים לא חסרים. ברע"ם נתנו לה הזדמנות שנייה, האם יתנו גם שלישית? בימינה מתקשים לעכל את התלות הגוברת במפלגה ערבית, ובמועצת השורא. הם מתקשים עוד יותר עם נכונותו המוצהרת של יאיר לפיד להישען על חלק מהרשימה המשותפת בכנסת. החישוקים בסך הכל די רופפים, אבל המרכבה עודנה שלמה".

לדברי ורטר, השר זאב אלקין גויס מחדש למשמר הקואליציה לאחר שהורחק מהמליאה בשלהי המושב הקודם. "השר המקשר בין הממשלה לכנסת, בין יתר תפקידיו, ניצח השבוע על כ-25–26 ניצחונות בהצבעות, למול הפסד אחד, שנגרם בשל אהבתו של יאיר גולן לריאיונות, גם בתוכניות אחה"צ זניחות. אלקין, בסיועו של מ"מ יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי (יש עתיד), תפר את מי שצריך משורות האופוזיציה, לכל הצבעה בנפרד".

אלקין מאמין שאם לא יצוצו אירועים חיצוניים - ביטחוניים למשל - כנס הקיץ יעבור בשלום. בינתיים, כותב ורטר, אלקין "מצפה מבנט להשגיח על החצר האחורית שלו".

"אלקין סיפר למישהו כי בשעות הערב המאוחרות של 5 באפריל, יום פרישת סילמן, התקשר אליו בנט ודיווח שהדימום נבלם. ׳אל תדבר איתי בלילה, דבר איתי בבוקר אחרי שתבדוק מה קורה אצלך׳, יעץ לו השר הליכודניק לשעבר, ׳אתה מדבר עם הח"כים שלך בערב והולך לישון, ביבי מדבר איתם בלילה׳", כך ורטר.

דרמה שעה לפני שבת

כזכור ביום שישי הודיע השר מתן כהנא על החלטתו להתפטר מתפקידו כשר לשירותי דת על מנת לחזור להיות חבר כנסת. כהנא כתב בטוויטר כי המטרה היא "לסייע בחיזוק הקואליציה", והוא יחזור להיות חבר כנסת החל מיום ראשון הקרוב.

בעקבות המהלך, חבר הכנסת יום טוב כלפון שנחשב לאחד הסמנים הימניים במפלגתו של ראש הממשלה נפתלי בנט, יפסיק לשמש כחבר כנסת. בימינה חששו שכלפון מתכנן מהלך דומה לזה של יו"ר הקואליציה לשעבר עידית סילמן ושל ח"כ עמיחי שיקלי - מה שהיה משאיר את הקואליציה עם 59 חברים בלבד.