יהורם גאון     
יהורם גאון צילום: Yossi Zamir/FLASH90

הייתי בטוח עוד מילדותי שאני חי כאן בארץ מולדתי, לפי הלוח היהודי על החגים והמועדים שבו. אט אט מתחוור לי בצוֹק העיתים המציקים, שטעות בידִי, כי בארץ ישראל באילוצם של ה"שומרים על אלאקסא", אנחנו לא חיים כבר לפי הלוח היהודי, גם לא לפי הלוח הגרגוריאני אלא לפי הלוח המוסלמי.

והראיה שבִּמהומות הרמדאן האחרונות התגולל לו במבוכה, נשכח ועצוב, גם איזה חג יהודי נשכח בשם "פסח", סמל על כי יצאנו פעם מעבדות לחרות.

ואיך הגעתי לָמסקנה החכמה הזאת, מתוך הניסיון כמובן, ובזכות הרדיו בו שמעתי שאישיות מאוד בכירה בחיינו הכריזה כך: "ברוך השם שעברנו בשלום את הרמדאן ובשקט יחסי", סוף ציטוט של הבכיר.

היו אומנם הרוגים ופיגועים, שנועדו "להציל את אלאקסא" מן ה"כיבוש" היהודי, כיבוש בדמותו של אחד עם גדי קטן שהכריז שהוא עולה להר הבית וכבר בְשער הגיא עצרו אותו, אבל ברוך השם "יצאנו יחסית מן החודש הזה בשלום", כמו שאמר השר.ידעתם שהחודש הזה רמדאן נועד להתקרבות אל האל באמצעות שיכחת הָבלי העולם הזה? ידעתם שבחודש הזה, על המוסלמי המאמין לעסוק כל היום בתפילה, בלימוד, בעיון, בתשובה ובהתעמקות בדת האיסלאם, והצום בו חייב המאמין המוסלמי נועד להרחיק אותו מן הגשמיות ולהעניק לו תחושות של יחד, של רחמים, של חסד ושל אהבת הזולת.. כן (קראתם טוב).

לכן ממש לא ברור איך קורה שדווקא בחג הזה אוספים במסגד הקדוש אבנים, מקלות ובקבוקי תבערה, איך בדיוק מתקרבים כך לָאל, מישהו מבין? דמיינו שביום הכיפורים שלנו יֵצאו יהודים לשכם וג'נין עם סכינים להרוג ערבים. נשמע מטורף נכון? אז איך אצלם זה מובן?

נחזור לשר שלנו שאמר "יצאנו בשלום מן הרמדאן", אז יש לי הודעה בשבילו, שלא ישמח כל כך מהר, כי תמיד אחרי הרמדאן מגיע יום ה"נכבה", שזה היום בו נוצחו הערבים במלחמת השחרור, וזה ממש יום ראוי "לשמור בו על אלאקסא", גם מזה נצטרך לצאת מדי שנה בשלום יחסי או מוחלט, תלוי במספר הנרצחים שיפלו בצידנו, עוד לא סיימנו, כי צריך להשתדל לצאת בשלום יחסי או מוחלט גם מיום ה"נכּסה" שזה הנגטיב השחור לָניצחון הגדול שלנו בששת הימים וזה ממש יום "לשמור בו על אלאקסא".

אחר כך נצטרך לצאת גם בשלום יחסי מ"עיד אל אדחה" שהוא חג הקורבן ואין יום ראוי ממנו "לשמור בו על אלקסא".

הנה כי כן יש לנו הרבה חגים מוסלמים המנהלים לנו את לוח השנה, ושהלוואי ונצא מהם בשלום, את יום ירושלים אני לא מזכיר כי זה חג שלנו, ואני בטוח שלא נשמע אף שר מן הרשות הפלסטינית שיאמר "עברנו בשלום את יום ירושלים" , כי לנו יש ביד רק דגלים בְיום החג הזה.

(מתוך תוכניתו של יהורם גאון בגלי צה"ל)

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7