יום טוב כלפון בהר הבית
יום טוב כלפון בהר הבית צילום: עצמי

בקואליציה מנסים עדין לברר מה עומד מאחורי החלטת ימינה להדיח מהכנסת את יום טוב כלפון ולדרוש מהשר מתן כהנא להתפטר ולכהן כחבר כנסת מן המניין.

גורם בקואליציה העריך כי יו"ר רע"מ מנסור עבאס דרש את המחווה הזו מראש הממשלה נפתלי בנט כחלק מהדרישות שהציב על מנת שיחזור לקואליציה. כזכור עלייתו של יום טוב כלפון להר הרתיחה עם מנסור עבאס ואת מועצת אשורא וראו בעלייתו להר "אצבע בעין".

נציין כי עד היום סירבו בימינה לחשוף מה קיבלה רע"מ בתמורה להחלטה לשמור על יציבותה של הקואליציה למרות פרישתה של עידית סילמן ולעובדה שלפי שעה אין רוב בכנסת לממשלה.

בימינה מבהירים הערב בשיחה עם ערוץ 7 כי רע"מ לא דרשה את הדחתו של יום טוב כלפון וכי כל המטרה הייתה לשמור על אפס תקלות מול התקופה המאתגרת הצפויה בחודשים הקרובים בהצבעות השונות. "אין לנו שום דבר נגד כלפון. מדובר אך ורק בצעד מצידו של כהנא שביקש לחזור כדי לסייע לבנט לצלוח את המושב בשלום".

השר לשירותי דת מתן כהנא הודיע לפני כניסת השבת לראש הממשלה נפתלי בנט על החלטתו להתפטר מתפקידו כשר לשירותי דת על מנת לחזור להיות חבר כנסת. כהנא כתב בטוויטר כי המטרה היא "לסייע בחיזוק הקואליציה", והוא יחזור להיות חבר כנסת החל מיום ראשון הקרוב. להודעה של כהנא קדמה פגישה אתמול בערב בארבע עיניים בין בנט לכלפון.

במוסף השבת של ידיעות אחרונות נשאל השר מתן כהנא לשאלה האם יש חשש לפרישות נוספות מימינה, "אין שום סכנה מצד אנשי ימינה. אני נמצא בקבוצות הווטסאפ הכי אינטימיות של הח"כים שלנו ורואה מה הם חושבים".

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, הגיב להחלטתו של כהנא, "ההתפוררות של מפלגת ימינה ושל הממשלה הפכה היום לנטישה המונית. אל התפטרותה של שמרית מאיר מצטרפת עכשיו חזרתו הבהולה של מתן כהנא לכנסת, מחשש לעזיבה של חבר כנסת נוסף".

"הממשלה סיימה את דרכה", הוסיף ח"כ לוין. "ישראל לא יכולה להיות מוחזקת בידיים של ווליד טאהא שמכנה את צה"ל 'כובש אכזרי'. אני שב וקורא לחברי הכנסת שנבחרו בקולות הימין - הפסיקו להתבזות ושימו סוף לביזיון הזה. צאו מהממשלה ונקים ממשלת ימין שתעצור את הטרור ואת ההשתוללות הלאומנית הערבית בלוד ובנגב".

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אמר על המהלך של כהנא: "מי שבוגד בתורת ישראל, בעם ישראל, בערכים עליהם וגדל וב'עקרונותיו' בוגד כעת גם בחבריו ומדיח אותם מהכנסת".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7